50 let slévárny a kovárny ŠKODA AUTO

ŠKODA AUTO se svými zaměstnanci v letošním roce oslavila 50. jubileum své slévárny a kovárny. Nově zřízený výrobní provoz ve vlastnictví společnosti ŠKODA AUTO byl otevřen v dubnu 1963. Důvodem bylo zahájení výroby kompaktního modelu ŠKODA 1000 MB. Díly p

50 let slévárny a kovárny

„Slévárna a kovárna je již padesát let důležitým pilířem inovativní produkce motorů a převodovek naší značky,“ říká člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast výroby a logistiky Michael Oeljeklaus. „V roce 1964 jsme do výroby motorů zavedli tehdy revoluční proces tlakového odlévání hliníku. Od té doby je naše slévárna a kovárna symbolem nejlepšího českého strojařského fortelu, maximální preciznosti výroby a špičkové kvality. Se svým technickým know-how a řemeslným umem dnes naši zaměstnanci podstatnou měrou přispívají k úspěchu moderních motorů řad EA211 a EA111 a dvouspojkové převodovky DQ200. Slévárna a kovárna se tak podstatným způsobem podílí na rostoucím významu výroby společnosti ŠKODA AUTO a na růstu koncernu Volkswagen a značky ŠKODA,“ dodává Oeljeklaus.

Slévárna a kovárna v Mladé Boleslavi patří mezi nejmodernější zařízení svého druhu a jsou součástí takzvaného ‚Center of Excellence’ koncernu Volkswagen. V rámci Růstové strategie chce automobilka svou kompetenci ve výrobě motorů a převodovek dále rozšiřovat. Slévárna a kovárna přitom budou i nadále hrát důležitou roli. V současné době tyto provozy zaměstnávají více než 650 pracovníků.

Současná slévárna a kovárna

Aktuálně vyrábí slévárna a kovárna společnosti ŠKODA AUTO tlakové odlitky a výkovky pro motory řady EA211 a EA111, převodovky MQ200 a MQ100 i pro automatické dvouspojkové převodovky DQ200. Dvouspojkovou převodovku DQ200 vyrábí pro modely koncernu Volkswagen závod společnosti ŠKODA AUTO ve Vrchlabí.

ŠKODA 1000 MB

Základní kámen slévárny a kovárny v dnešní podobě položila ŠKODA na počátku šedesátých let dvacátého století v souvislosti s budováním válkou zničených výrobních kapacita s náběhem výroby tehdy nového modelu ŠKODA 1000 MB. První tavicí pec byla do provozu uvedena 3. října 1963. V roce 1964 se pak rozběhla výroba motorů a převodovek pro model 1000 MB.

ŠKODA 1000 MB patřila mezi nejmodernější vozy své doby, když přišla s koncepcí s motorem vzadu a pohonem zadních kol, nezávislým zavěšením všech kol a samonosnou karoserií, což byly v té době pro značku zcela nové prvky. Pro výrobu potřebných odlitků a výkovků byla vybudována nová slévárna a kovárna. Při výrobě bloku motoru vsadila ŠKODA jako první evropská automobilka na inovativní proces tlakového odlévání hliníku. Tento postup se uplatnil i při výrobě komponent čtyřstupňové převodovky.

V následujících letech byl o kompetenci slévárny a kovárny zájem i mimo společnost ŠKODA AUTO. Mimo jiné se zde odlévaly i schody pro eskalátory jedné pražské stanice metra, kola z lehkých slitin a rámy psacích strojů.

Kořeny slévárny a kovárny lze ve společnosti ŠKODA AUTO vystopovat až v počátečních letech výroby vozidel. Již v roce 1899 se přímo vedle továrny obou zakladatelů automobilky ŠKODA AUTO, Václava Laurina a Václava Klementa, nacházela slévárna, provozovaná firmou A. Dobrý, která firmě Laurin a Klement (L&K) dodávala odlitky. V roce 1903 postavila firma L&K vlastní kovárnu. V souvislosti s rostoucí produkcí vozů značky L&K zřídili podnikatelé Karel Zahrádka a Bohuslav Svoboda v roce 1923 slévárnu barevných kovů a v roce 1926 slévárnu šedé litiny.