› Tovární posádka ŠKODA Jan Kopecký/Pavel Dresler obsadila druhé místo za svými kolegy, posádkou Teemu Suninen/Mikko Markkula
› Čtvrté vítězství v řadě pro vůz ŠKODA FABIA R5 na FIA Mistrovství světa
v rally (WRC 2) – nejlepší čas na všech 19 rychlostních zkouškách
› Michal Hrabánek: „Vozy ŠKODA úspěšně zvládly jednu z nejtěžších výzev tohoto roku“

ŠKODA Fabia R5

Dvojité vítězství:  ŠKODA absolvovala náročnou zkoušku na Italské rally s vyznamenáním.  Tovární posádka Jan Kopecký/Pavel Dresler ukončila jednu z nejtěžších rally v kalendáři FIA Mistrovství světa v rally (WRC 2) na úžasném druhém místě. Až nejvyšší příčku na stupních vítězů vystoupila po dramatických 322,82 km finská posádka Teemu Suninen/Mikko Markkula, rovněž s vozem značky ŠKODA. Tyto dvě posádky se tak postaraly o čtvrtý triumf vozu ŠKODA FABIA R5 ve WRC 2 po sobě. ŠKODA FABIA R5 byla ve všech 19 rychlostních zkouškách na středomořském ostrově Sardinie nejrychlejším autem ve své třídě.WRC-portugalsko-fabia-R5-SP_6595

„Horko, dlouhé skoky, jednou jen písek, skoro jako na Rally Dakar, po druhé zase velké kameny na tratích – Italská rally si od jezdců vyžádala skutečně všechno. Vozy ŠKODA ale jednu z nejtěžších výzev tohoto roku úspěšně zvládly,“ řekl šéf ŠKODA Motorsportu Michal Hrabánek: „Jan Kopecký a Pavel Dresler si zachovali chladnou hlavu a zajistili našemu továrnímu týmu hezký výsledek. Mimořádná gratulace patří vítězům, posádce Teemu Suninen a Mikko Markkula. Celkový výsledek na Sardinii je dalším důkazem kvality našeho vozu FABIA R5 a zároveň impulzem do další tvrdé práce.“

Italská rally je podnikem, který byl v rámci mistrovství světa v rally 2016 nejvíce bohatý na události, a to jak na tratích, tak i mimo ně. Svůj dramatický vrchol v kategorii WRC 2 zažil podnik v sobotu na nejdelší rychlostní zkoušce „Monte Lerno 1“ v délce 44,26 km s legendárním skokem „Micky’s Jump“. Do té doby vedoucí tovární posádka ŠKODA Esapekka Lappi/Janne Ferm do cíle nedojela, stejně jako jejich italští kolegové Umberto Scandola/Guido d’Amore, kteří nastupovali do předposledního dne rally na vedoucí pozici.WRC-portugalsko-fabia-R5-SP_6594

Ostatní jezdce značky ŠKODA – Kopeckého, Suninena a Nicoláse Fuchse – mezitím po nehodě italského pilota WRC Lorenza Bertelliho zastavili traťoví komisaři. „Jeden traťový komisař nám ukázal tabuli SOS. Takže jsme celou zkoušku nejeli závodním tempem,“ vysvětlil Kopecký. Tak dominující jezdci značky ŠKODA dočasně ztratili vedení ve WRC 2 a zaslouženě ho získali zpět až v sobotu pozdě večer na základě rozhodnutí sportovních komisařů.

Byl jim přidělen čas odpovídající jejich výkonu při druhém průjezdu rychlostní zkoušky „Monte Lerno“.

Na první rychlostní zkoušce v neděli pak odstoupil Nicolás Fuchs, který s Janem Kopeckým bojoval v souboji vozů ŠKODA o druhé místo. „Mrzí mne to kvůli Nicovi, byl to pěkný duel! Tato Italská rally pro nás byla skutečnou horskou dráhou pocitů. Nejprve jsme kvůli defektu pneumatiky ztratili skoro minutu a propadli jsme se, pak jsme se probojovali až na druhé místo,“ komentoval výsledek Kopecký, který v minulém roce na Sardinii obsadil třetí místo: „Je to skutečný happyend! Opět vyhrál vůz ŠKODA FABIA R5.“WRC-portugalsko-fabia-R5-SP_6589

Čtvrté vítězství tohoto špičkového speciálu v řadě zajistil Teemu Suninen. 22letý Fin zahájil vítěznou sérii na Mexické rally, na Argentinské rally byl s tímto rychlým a spolehlivým vozem s pohonem všech kol neporazitelný Nicolás Fuchs. Ani jedné ze zámořských zastávek se tovární tým nezúčastnil, ale pak při Portugalské rally triumfoval Pontus Tidemand. V celkové klasifikaci sezóny ve WRC 2 Švéd jako nejlepší tovární jezdec obsadil čtvrté místo (43 bodů/dva starty). V čele je Brit Elfyn Evans (62 bodů/čtyři starty) před zákazníkem značky ŠKODA Fuchsem (55 bodů/čtyři starty) a Suninenem (50 bodů/3 starty). Každý jezdec může v roce 2016 získat body do boje o titul ve WRC 2 pouze v sedmi podnicích.

Nakonec získal dva body tovární jezdec Esapekka Lappi za deváté místo na Italské rally. V neděli se do rally vrátil a vyhrál všechny čtyři rychlostní zkoušky s vynikajícími nejlepšími časy. „Děkuji všem mechanikům a celému týmu ŠKODA, že dali naše auto zase do pořádku! V sobotu jsme po jednom skoku přistáli ve velké díře a nemohli jsme jet dál. Na Polské rally opět znovu zaútočíme,“ slíbil Lappi. Tento finský jezdec se společně s Pontusem Tidemandem postaví na start následující rally WRC 2 od 30. června do 3. července. Jan Kopecký/Pavel Dresler se již příští pátek a sobotu objeví na Rally Hustopeče v rámci českého mistrovství v rally (MČR).WRC-portugalsko-fabia-R5-SP_6586

Konečný stav Italské rally (WRC 2):

1. Suninen/Markkula (FIN/FIN); ŠKODA FABIA R5; 3:44:23,2 hod.
2. Kopecký/Dresler (CZ/CZ); ŠKODA FABIA R5; + 0:49,6 min.
3. Kruuda/Järveoja (EST/EST); Ford Fiesta R5; + 4:31,1 min.
4. Kremer/Winklhofer (D/D); ŠKODA FABIA R5; + 6:38,0 min.
5. Maurin/Ural (F/F); ŠKODA FABIA R5; + 7:39,8 min.
… 9. Lappi/Ferm (FIN/FIN); ŠKODA FABIA R5; + 25:59,6 min.

Číslo pro Italskou rally: 19

ŠKODA FABIA R5 na Sardinii dominovala v kategorii WRC 2. Na všech 19 rychlostních zkouškách, které proběhly během čtyř dnů rally, kraloval tento vůz výsledkové listině s nejrychlejšími časy. Špičkové výsledky přitom s vozem ŠKODA zajelo pět různých jezdců: Teemu Suninen (7), Esapekka Lappi (5), Umberto Scandola (4), Nicolás Fuchs (2) a Jan Kopecký (1).