› Tovární tým ŠKODA Jan Kopecký/Pavel Dresler jednoznačně triumfoval v úvodním podniku mistrovství světa (WRC) v kategorii WRC 2
› Teprve 17letý jezdec ŠKODA Kalle Rovanperä dojel s vozem ŠKODA FABIA R5 po velmi působivém výkonu na druhém místě ve třídě RC2
› Šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek: „Zažíváme fantastický start do nové sezóny! Jan si v den svých narozenin nadělil krásný dárek v podobě jednoznačného vítězství, zatímco Kalle má za sebou v Monte Carlu skvělý debut.“

ŠKODA FABIA R5

Posádka ŠKODA Jan Kopecký se spolujezdcem Pavlem Dreslerem (CZ/CZ) přesvědčivě vyhrála v kategorii WRC 2 úvodního podniku letošní sezóny mistrovství světa FIA World Rally Championship (WRC), Rallye Monte Carlo. Na první pozici se dostala po čtvrté rychlostní zkoušce ze 17 a na náročných tratích v proměnlivém počasí ji udržela až do cíle v Monte Carlu. Kopecký si ale v den svých narozenin nedal jako dárek pouze prvenství v kategorii WRC 2, ale také ve třídě RC2. V celkovém pořadí bez rozdílu kategorie pak obsadil 10. pozici. Jeho týmový kolega Kalle Rovanperä se spolujezdcem Jonnem Halttunenem (FIN/FIN) dovezli svůj vůz ŠKODA FABIA R5 po rychlé a soustředěné jízdě v náročných podmínkách do cíle ve třídě RC2 na druhém místě. Třetí jezdec ŠKODA Ole Christian Veiby musel v sobotu po jezdecké chybě odstoupit.

​Noční zkoušky, přímé slunce, déšť, suché silnice, led, rozbředlý sníh a mlha: úvodní podnik letošní sezóny mistrovství světa v rally (WRC), Rallye Monte Carlo, nabídl téměř všechny možné podmínky. Také čtyři poslední nedělní rychlostní zkoušky, z nichž dvě se jely přes legendární Col de Turini, přinesly led nebo šotolinu na asfaltu, což na všechny posádky kladlo mimořádné nároky.

Před knížecím palácem v Monaku byly ale v neděli odpoledne všechny náročné podmínky zapomenuty. Po čtyřech náročných dnech dostal ke svým 36. narozeninám Jan Kopecký (CZE) královský dárek: trofeje za vítězství v kategorii WRC 2 a ve třídě RC2. „Během posledních zkoušek bylo opravdu velmi náročné zůstat plně koncentrovaný, nalézt správnou rychlost a vyvarovat se chyb. Nemusel jsem dělat nic jiného, ale současně jsem mohl hodně ztratit. Nyní se ale můj sen stal skutečností. Při sedmé účasti se mi zde konečně podařilo zvítězit. Mnohokrát děkuji svému spolujezdci Pavlu Dreslerovi, stejně jako celému týmu ŠKODA, že mi tak fantasticky připravil vůz. Speciální design mého vozu ŠKODA FABIA R5 v barvách české trikolory mi jistě přinesl štěstí, které k vítězství ve speciální soutěži potřebujete,“ nadšeně komentoval svůj výsledek Jan Kopecký.

Tovární posádka ŠKODA ve složení Jan Kopecký a Pavel Dresler se na první místo v kategorii WRC 2 dostala ve čtvrté rychlostní zkoušce Rallye Monte Carlo. Toto umístění, stejně jako první pozici ve třídě RC2, si následně udržela v Monte Carlu až do konce. Během deváté rychlostní zkoušky ztratil Kopecký na krátkou chvíli kontrolu nad svým vozem ŠKODA FABIA R5, ale těžký moment ustál a následně konzervativnější jízdou dojel do cíle nejen této rychlostní zkoušky, ale také celé rally. Nakonec posádka Kopecký/Dresler vyhrála v kategorii WRC 2 o téměř 15 minut, ve třídě RC2 měla na konci na prvním místě náskok více než pět minut.

Za mistrem České republiky podával skvělé výkony před tisíci fanoušky podél trati rychlostních zkoušek také Kalle Rovanperä (FIN) se spolujezdcem Jonnem Halttunenem (FIN). Nebyli přihlášeni do kategorie WRC 2, a nebojovali tudíž o body do hodnocení mistrovství světa. „Hodně jsem se zde naučil. Byla to velmi náročná rally, v níž jsem si jízdu se svým fantastickým vozem ŠKODA FABIA R5 velmi užíval. Na posledních zkouškách jsem už jel velmi opatrně, abych neztratil skvělý výsledek,“ řekl v cíli šťastný Rovanperä.

Druhý juniorský tým ŠKODA ve složení Ole Christian Veiby/Stig Rune Skjaermœn (N/N) odstoupil ze soutěže v sobotu odpoledne. Po hodinách a nárazu do svodidel byla jejich ŠKODA FABIA R5 natolik poškozena, že nebylo možné pokračovat. Šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek byl v cíli Rallye Monte Carlo nadšený. „Po loňském druhém místu se Janovi letos podařilo na Monte Carlu triumfovat. Díky svému přístupu a rychlosti byl prostě nepřemožitelný! Také výkon Kalleho byl neuvěřitelný! Ten hoch má to, co z něj v budoucnu udělá mistra světa. Ukázal jak čistou rychlost, tak chytrost v nejnáročnějších podmínkách, které si můžete představit,“ komentoval účast týmu Hrabánek.

Celkové výsledky Rallye Monte Carlo (WRC 2)

1. Kopecký/Dresler (CZ/CZ), ŠKODA FABIA R5, 4:35.38,5 h
2. De Mevius/Louka (B/B), Peugeot 208, +14.46,1 min
3. Sciessere/Zanella (I/I), Citroën DS3, +22.47,7 min
4. Sunninen/Markkula (FIN/FIN), Ford Fiesta R5, +33.31,1 min

Číslo dne: 28

Tovární pilot ŠKODA Jan Kopecký má 28. ledna narozeniny, je to také den, kdy zvítězil v kategorii WRC 2 a ve třídě RC2 na Rallye Monte Carlo.