Suverénní výkon předvedl celý tým Red Bull ŠKODA na finské rally a připsal si druhé vítězství v řadě.

Rychlostní průměry přesahující 120 km/h

První etapa šotolinové soutěže měla na programu první tři rychlostní zkoušky a 40 ostrých kilometrů. V kategorii SWRC je s vozy Super 2000 nejlépe zvládnul Ott Tänak na Fordu. Juho Hänninen s Fabií jej dokázal dnes porazit ve třetím měřeném úseku a je před páteční etapou v těsném závěsu (+8.5 s). Další pilot Red Bull ŠKODA týmu Hermann Gassner je po prvním dni šestý se ztrátou 1:12 min. Juho Hänninen již „svou domácí“ soutěž v minulosti dvakrát vyhrál a rád by letos zkompletoval hattrick. Nicméně jak sám říká, bude to nesmírně těžké: „Potvrdilo se, co jsem čekal, Tänak ukazuje, že je opravdu ďábelsky rychlý a bude to pro mě s Mikkem těžké, přestože jsem doma a místní tratě mám v krvi.“

Hänninen nejrychlejší v sedmi erzetách

V pátek ráno se celé soutěžní pole přesunulo asi 170 km jižněji do oblasti města Lahti, kde na piloty čekalo osm rychlostních zkoušek a 135 km. Zejména RZ 6 a 9 měly promluvit do celkového pořadí – byly to nejdelší zkoušky dne (obě totožné a dlouhé 30km), kde se jelo v plné rychlosti téměř neustále na šestý rychlostní stupeň. Důležité bylo držet správnou trajektorii a nepolevit. Juho Hänninen začal páteční etapu skvostně a dílčími triumfy v prvních třech erzetách se dostal do vedení soutěže před svého největšího rivala Tänaka na Fordu. Tänak byl poté v osmé erzetě příliš rychlý, skončil mimo trať a ztratil více než tři minuty. Hänninen získal největší porci sekund na soupeře právě v dnešních nejdelších a nejrychlejších erzetách 6 a 9. Před závěrečným dnem má Hänninen náskok 1:17 minuty na druhého Martina Prokopa na Fordu. I druhý pilot týmu Red Bull Škoda Hermann Gassner si dnes počínal vynikajícím způsobem a oproti první etapě přidal na rychlosti. Díky časům na úrovni čtvrtého místa a problémům Tänaka je po druhé etapě na skvělém třetím místě.

Rychlá Škoda Fabia S2000

Juho Hänninen dnes poměrně brzy smazal ztrátu z prvního dne a své vedení pak soustavně navyšoval: „Nechtěl jsem ponechat nic náhodě, zejména RZ 6 a 9 byly pro mou jízdu jako stvořené. Plný plyn a na šestku, to je ono! Vypadá to, že máme pohodlný náskok, ale do konce soutěže je ještě hodně daleko a zdaleka není vše rozhodnuto.“

Red Bull ŠKODA tým zanechal ve Finsku skvělý dojem

Poslední den Juho Hänninen s přehledem kontroloval pozici lídra, přesto však – i přes jasný náskok – dokázal zvítězit v dalších čtyřech rychlostních zkouškách a v cíli měl náskok 2:37 na druhého Martina Prokopa. Zároveň se skvěle vyrovnal s tlakem na domácí rally a po prvenství na Rally Acropolis zvítězil přesvědčivým způsobem i na dalším podniku z kategorie „klasických“, Rally Finsko. Zkompletoval tím s Mikkou hattrick na místní rally a navýšili společně náskok v čele šampionátu. Skvělý týmový výsledek byl završen čtvrtým místem Gassnera s Wüstenhagenovou.

Juho byl v cíli nesmírně šťastný:

„Strašně moc jsem toužil po tomto vítězství – a dokázali jsme to! Cítím neskutečné vzrušení, když letím plnou rychlostí zdejšími lesními cestami. Toto je ryzí rally a jsem celému týmu vděčný za skvěle připravené auto. Jeli jsme pořád konstantně rychle a bez zbytečného rizika, dávali jsme pozor na kameny a drželi správnou stopu. Získané body jsou moc důležité do hodnocení šampionátu.“

Hermann byl také spokojený:

„ Jsem za čtvrté místo na rally, kde jsou rychlosti často až šílené, rád. Zvykali jsme si na místní podmínky erzetu od erzety a vytěžili z toho maximum. Brzy jsme také přivykli zdejší rychlosti. Chtěli jsme mixem rychlosti a rozumu posbírat co nejvíce zkušeností a bodů a to se nám podařilo.“

Spokojený šéf týmu Raimund Baumschlager:

„Velký kompliment pro celý tým. Když dojedeš do cíle s oběma vozy, k tomu bez problémů a ještě na prvním a čtvrtém místě, pak je ve světě rally pro nás vše v pořádku. Juho udělal další důležitý krok směrem k titulu mistra světa.

Dalším podnikem v programu Red Bull ŠKODA týmu je německá ADAC Deutschland Rally (18.-21. srpna), která se jede v nejznámější vinařské oblasti Německa kolem města Trier. Tým se tam představí opět v plné síle s cílem získat další body na cestě k titulu mistra světa.