Úřadující šampion IRC Andreas Mikkelsen z týmu ŠKODA UK Motorsport vykročil nejlepším možným způsobem za obhajobou svého loňského titulu. V úvodním podniku IRC 2012 – Rally na Azorských ostrovech – si po skvělé jízdě dojel pro první vítězství v nové sezon

ŠKODA obsadila první dvě podiové pozice

Rally na největším z Azorských ostrovů – Sao Miguel – byla rozdělena do tří dnů a každýse jel za odlišných podmínek. Střídaly se deštivé podmínky, tak typické pro tento ostrov, s nádhernou slunečnou oblohou. Již od první rychlostní zkoušky bylo zřejmé, že o prvenství svedou bitvu piloti Fabií Super 2000 – Andreas Mikkelsen a Juho Hänninen.

Na startu celkem pět Fabií Super 2000

Od začátku se o první příčku přetahovali dva největší favorité – loňský vítěz Azorské rally Juho Hänninen a úřadující šampion IRC Andreas Mikkelsen, oba na tovární Fabii Super 2000. Soutěž zatraktivnila čtvrteční třetí rychlostní zkouška, která se jela jako paralelní souboj dvojic. V přímém souboji severských pilotů porazil Mikkelsen Hänninena o 0.2 sekundy, aby odstartoval do páteční sekce z první příčky s náskokem 1.4 vteřiny. Velmi dobrý start na svém prvním podniku IRC zažíval Sepp Wiegand z týmu ŠKODA AUTO Deutschland, který po prvním dni průběžně pátý.

Počasí posádky vozů Škoda nezaskočilo

Druhý den Azorské rally se nesl ve znamení pokračujícího souboje o první příčku mezi severskými piloty Mikkelsenem a Hänninenem – norský pilot potvrzuje své kvality a vede s náskokem 16.2 sekund. Čtvrtý je Hermann Gassner z týmu Red Bull a pátou příčku drží při svém premiérovém startu v IRC Sepp Wiegand z týmu ŠKODA AUTO Deutschland. páteční etapa byla poznamenána deštivým počasím v ranní sekci, kdy se ostrov Sao Miguel zahalil do svého typicky oceánského hávu. To ovlivnilo jak zrušení rychlostní zkoušky číslo osm pro nesjízdné podmínky, tak i zkrácení deváté skoro o polovinu.

Čtvrtý Wiegand, pátý Gassner

Tahanici o sekundy nakonec prohrál Hänninen zejména v RZ5, kde udělal ve vysoké rychlosti hodiny. Andreas Mikkelsen tak získal úvodní vítězství sezony 2012 IRC a ŠKODA navíc obsadila čtyři z prvních pěti pozic.Loňský vítěz Azorské rally Juho Hänninen z továrního týmu ŠKODA Motorsport dojel druhý, velmi dobrý výsledek slaví čtvrtým místem při svém premiérovém startu v IRC Sepp Wiegand z týmu ŠKODA AUTO Deutschland. Dominanci vozů ŠKODA Fabia Super 2000 podtrhnul pátým místem Hermann Gassner jr. (tým Red Bull).

Michal Hrabánek:

šéf týmu ŠKODA Motorsport: „ŠKODA obsadila na úvodní soutěži IRC první dvě místa a získala tak maximální počet bodů do hodnocení značek – to je pro nás dobrý start do nové sezony. Pochvalu zaslouží obě první posádky, ale také Sepp Wiegand s Timo Gottschalkem, kteří se svým výkonem úspěšně uvedli v IRC.“

Andreas Mikkelsen:

„Vítězství na Azorech je perfektním startem do sezony, jsem šťastný za celý tým. Nemohlo to být lepší.“

Juho Hänninen:

„Určitě jsme chtěli zopakovat triumf z loňska, ale Andreas byl prostě lepší. Druhý den jsme při drobném zaváhání ztratili poměrně dost sekund, které nám poté hodně chyběly. S ohledem na tým však vezeme nejlepší možný výsledek, to je skvělé.“

Seriál IRC pokračuje 15-17 března na Kanárských ostrovech. Celý šampionát obsahuje letos 13 soutěží.

Velká fotogalerie : Azorská rally – IRC