ŠKODA na letošním festivalu rychlosti v Goodwoodu (26. až 29. června 2014) ukáže svou sportovní stranu. Jako atraktivní produktové novinky představí britskému publiku dravé studie ŠKODA Yeti Xtreme, ŠKODA VisionC a sériový model ŠKODA Citigo Monte Carlo.

Goodwood

21. ročník legendárního „Festivalu rychlosti“ se v Goodwoodu koná od 26. do 29. června. ŠKODA UK je partnerem festivalu už čtyři roky. V celosvětovém měřítku největší akce, věnovaná historickému motoristickému sportu, přiláká do jihoanglického Goodwoodu každoročně zhruba 200.000 návštěvníků. Na 1,7 km dlouhém závodním okruhu a na speciální soutěžní trati se prezentují historické a současné vozy všech kategorií. V areálu zámku hraběte z March v Goodwoodu budou k vidění i automobilové novinky a další zajímavosti.

„Již téměř 113 let je ŠKODA stálicí v mezinárodním motoristickém sportu,“ říká člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast prodeje a marketingu Werner Eichhorn. „Goodwood Festival of Speed je v každoročním závodním kalendáři naprostým vrcholem. V rámci kooperace s importérem ŠKODA UK představíme naši sportovní a technickou kompetenci v mimořádně dynamickém a emocionálním prostředí,“ říká Eichhorn.

ŠKODA Yeti Xtreme

Návštěvníci expozice značky ŠKODA se mohou těšit hned na dvě neobvyklé britské premiéry. ŠKODA Yeti Xtreme představuje oblíbené kompaktní SUV vyladěné do podoby rallyového dravce. Vůz byl poprvé představen před několika týdny na srazu GTI u rakouského jezera Wörthersee. Mezi designové zvláštnosti vozu patří sedmnáctipalcová kola z lehkých slitin, velké terénní pneumatiky, zatmavená skla, LED-osvětlení, mohutné prahy, nové nárazníky a dvě široké koncovky výfuku. Také v interiéru najdeme adekvátní rallyovou výbavu – čtyři sportovní sedadla Recaro, sportovní volant s integrovanými páčkami pro řazení převodových stupňů, karbonové výplně dveří a hliníkovou podlahu. Součástí výbavy vozu je také nůž na řezání bezpečnostních pásů a hasicí přístroj, na palubní desce se nachází držák iPadu.

ŠKODA VisionC

Velkou dávku emocí vzbuzuje designová studie ŠKODA VisionC. Ostře řezaný vůz byl jednou z hvězd letošního autosalonu v Ženevě a nyní je poprvé na návštěvě ve Velké Británii. Dynamické a elegantní pětidveřové kupé zaujme expresivním designem, puristickými liniemi a dokonalými proporcemi. Vůz předznamenává další evoluční krok designového jazyka značky ŠKODA a současně ukazuje možnosti inovativních koncepcí karoserií. Velkorysou nabídkou prostoru, inovativním pohonem na zemní plyn a skvělými hodnotami aerodynamiky VisionC také zdůrazňuje nároky značky na funkčnost a šetrnost k životnímu prostředí.

ŠKODA Citigo Monte Carlo

Jako třetí vůz se mimo závodní trať představí česká automobilka model ŠKODA Citigo Monte Carlo. Přijede na černých patnáctipalcových kolech z lehkých slitin. Se sportovním podvozkem, sníženým o 15 milimetrů, je o něco nižší než běžné Citigo. Ve výbavě má tónovaná skla, černý spojler vpředu a vzadu, černý difuzor a černou masku chladiče i kryty vnějších zpětných zrcátek. Sportovně laděný je vůz i uvnitř, v interiéru najdeme mimo jiné tříramenný sportovní volant, černý strop, černé výplně dveří a potahy sedadel v designu Monte Carlo.

Kromě toho ukáže ŠKODA na závodní dráze v Goodwoodu také svůj sportovní potenciál. Na speciální soutěžní erzetu ‚Forest Rally Stage’ vyjede nejúspěšnější soutěžní vůz značky ŠKODA všech dob: ŠKODA Fabia Super 2000. ŠKODA Fabia Super 2000 je jedním nejúspěšnějších soutěžních vozů třídy Super 2000. Jen v roce 2013 vyhrála tři kontinentální soutěžní mistrovství – v Evropě, v Asii a v Jižní Americe. V roce 2014 se ŠKODA s vozem ŠKODA Fabia Super 2000 účastní vybraných podniků soutěžního mistrovství Evropy (ERC) a Asijsko-pacifického mistrovství (APRC). Forest Rally Stage v Goodwoodu je dlouhá 2,5 km a vede po šotolinové lesní cestě.

Vůz Octavia vRS Bonneville Special je důkazem síly značky ŠKODA – jde o nejrychlejší automobil s přeplňovaným motorem o objemu do dvou litrů. S rychlostí 365 km/h, resp. 227,07 mil za hodinu dosáhl model Octavia vRS Bonneville Special v srpnu 2011 rychlostního rekordu v Bonneville, v americkém státě Utah.

Vedle sportovních modelů nabídne ŠKODA návštěvníkům akční závodění na dvou kolech. Ve své expozici seznámí značka ŠKODA návštěvníky se svou cyklistickou tradicí a představí také pestrou škálu svých aktivit v mezinárodní cyklistice – a to nejen staticky, ale i dynamicky: V rámci ‚Ride the ŠKODA Summit’ mohou návštěvníci v Goodwoodu vyrazit na speciální trať na jízdních kolech z aktuální kolekce ŠKODA. Výrobou jízdních kol položili pánové Laurin a Klement v roce 1895 základní kámen úspěšné historie automobilové značky ŠKODA. Své silné propojení s cyklistikou dnes automobilka dokazuje široce pojatou a pestrou sponzorskou podporou renomovaných cyklistických závodů, mezi nimiž vyniká Tour de France. Vedle závodů profesionálů sází ŠKODA také na masovou cyklistiku.