Již počtrnácté zvítězila ŠKODA AUTO v soutěži ‚Českých 100 nejlepších’ a získala tak titul nejlepší české firmy. Cenu uděluje ‚Panevropská společnost pro kulturu, vzdělávání a vědecko-technickou spolupráci COMENIUS‘. ŠKODA AUTO je tak za dobu existence ‚Č

ŠKODA AUTO

Automobilka si od roku 1996 připsala na své konto celkem 14 prvních a pět druhých míst. Opakované vyznamenání nejlepší českou firmou podtrhuje brilantní přerod společnosti ŠKODA AUTO ve velkou mezinárodní automobilku. Tato cena současně dokládá velký význam společnosti pro českou ekonomiku. Udělování cen se konalo 28. listopadu na Pražském hradě.

Českých 100 nejlepších

„Ze čtrnáctého vítězství v této prestižní soutěži máme velkou radost,“ říká Bohdan Wojnar, člen představenstva ŠKODA AUTO zodpovědný za oblast HR management. „První místo v ‚Českých 100 nejlepších’ je dokladem úspěšného vývoje značky ŠKODA v posledních pětadvaceti letech. Nejdůležitějšími faktory úspěchu jsou fantastické výrobky, kompetentní a angažovaný tým pracovníků a konstruktivní dialog s naším sociálním partnerem odbory KOVO. V těsné spolupráci s koncernem Volkswagen jsme od roku 1991 díky kompetenci, zapálení a skvělému týmovému duchu postupně rozvíjeli značku ŠKODA, získávali nové zákazníky a etablovali značku v klubu mezinárodních objemových výrobců. V následujících letech chceme dále růst a rozvíjet naši dobrou pozici,“ říká Wojnar.

V rámci Růstové strategie chce automobilka zvýšit celosvětový odbyt minimálně na 1,5 milionu vozů ročně. Srdcem růstových plánů je největší modelová ofenzíva v celé 119leté historii firmy. Teprve před několika málo dny začala být na jednotlivé trhy uváděna nová ŠKODA Fabia. Zcela nově vyvinutý malý vůz oslovuje emocionálním designem, maximální funkčností a inovativní technikou, dosud běžně dostupnou jen ve vozech vyšších tříd. Nový model je zároveň šetrný vůči životnímu prostředí jako nikdy předtím. V modelové ofenzívě značky bude již na začátku roku 2015 pokračovat nová ŠKODA Fabia Combi.

Růstová strategie firmy slaví úspěch. Od ledna do října 2014 navýšila ŠKODA AUTO celosvětové dodávky vozů zákazníkům o 12,5 procenta na rekordní hodnotu 865 100 vozů. Jen v říjnu prodala značka 91 000 vozů. Byl to nejlepší říjen v historii firmy. V Evropě vzrostl tržní podíl ke konci října na 4,4 procenta.

V souvislosti s plánovaným dalším růstem ŠKODA AUTO v České republice významně investuje. Na začátku září ŠKODA AUTO slavnostně otevřela nové Motorové centrum. Do odpovídajícího rozšíření vývojového centra ŠKODA AUTO spolu s koncernem Volkswagen investovala na 45 milionů euro a jde tak v současné době o jednu z největších investic soukromé společnosti do vývoje na území České republiky. Výstavba trvala necelé dva roky.
  
ŠKODA AUTO průběžně investuje i do svých tuzemských výrobních závodů. V Mladé Boleslavi byly zmodernizovány a rozšířeny výrobní linky, na nichž vznikají modely Rapid, Octavia a nová Fabia. Továrnu ve Vrchlabí přebudovala ŠKODA AUTO v technologicky špičkový závod. Právě zde byla začátkem listopadu vyrobena půlmiliontá dvouspojková převodovka DQ 200, kterou využívá celý koncern Volkswagen. V následujících letech bude firma v rámci modelové ofenzívy významně investovat také v závodě v Kvasinách.

V České republice ŠKODA AUTO zaměstnává téměř 25 000 zaměstnanců, z toho většinu ve výrobě. Dalších přibližně 150 000 osob působí u dodavatelů. ŠKODA AUTO je navíc jedinou automobilkou, která v České republice své vozy nejen vyrábí, ale i vyvíjí. V technickém vývoji je zaměstnáno téměř 2 000 kvalifikovaných specialistů, inženýrů, designérů a konstruktérů. Vývojové a technologické centrum ŠKODA AUTO v Mladé Boleslavi je celosvětově čtvrtým největším vývojovým centrem koncernu Volkswagen.

Cena ‚Českých 100 nejlepších’ je udělována od roku 1996. Udílení cen se odehrává na základě hlasování 20 000 odborníků z oblasti ekonomiky a politiky. Opakované vítězství společnosti ŠKODA AUTO navazuje na řadu dalších významných vyznamenání z nedávné minulosti. ŠKODA AUTO například loni získala titul ‚Automobilka desetiletí v České republice’.