› Esapekka Lappi/Janne Ferm zopakovali své loňské vítězství na své domácí rally ve Finsku
› Šesté vítězství značky ŠKODA za sebou ve WRC 2′
› Dva vozy ŠKODA FABIA R5 na prvních dvou místech
› Michal Hrabánek: „Perfektní výkon celého týmu“

ŠKODA FABIA R5

Velký úspěch značky ŠKODA na Finské rally. Na přehlídce jízdy na plný plyn v lesích středního Finska, nejrychlejší rally v kalendáři FIA Mistrovství světa v rally (WRC 2), dominovali dění ve třídě WRC 2 piloti vozů ŠKODA. „Létající Finové“ Esapekka Lappi/Janne Ferm zopakovali s vozem FABIA R5 své vítězství z loňského roku. Na druhém místě: jejich kolegové značky ŠKODA Teemu Suninen/Mikko Markkula, kteří nastoupili s vozem FABIA R5 ze zákaznického programu ŠKODA. Druhá tovární posádka ŠKODA Pontus Tidemand/Jonas Andersson po působivém stíhacím závodě na poslední rychlostní zkoušce odstoupila.WRC-finsko-fabia-R5-SP_6751

„Na Finské rally jsme opět viděli perfektní výkon celého týmu ŠKODA,“ řekl šéf ŠKODA Motorsportu Michal Hrabánek. „Radost mi udělali zejména Esapekka a Janne, kteří jeli na své domácí rally na špičkové úrovni a své první vítězství této sezóny si více než zasloužili. Ale samozřejmě také soucítím s Pontusem a Jonasem, kteří dali do honu na druhé místo všechno a krátce před cílem byli bohužel krutě potrestáni. Přesto: dva vozy ŠKODA FABIA R5 na prvních dvou místech, celkově čtyři posádky ŠKODA v Top 10, navíc značka ŠKODA vyhrála 20 z celkových 23 rychlostních zkoušek: Vůz FABIA R5 skutečně zanechal na Finské rally znatelnou stopu.“

Základní kámen ke svému vítězství položil Lappi již ve čtvrtek a v pátek. 25letý Fin vyhrál prvních sedm rychlostních zkoušek a již brzy se odpoutal od svých pronásledovatelů. Pět dalších nejlepších časů na rychlostních zkouškách v dalším průběhu rally, mezi nimi vítězství na legendární zkoušce „Ouninpohja“, na které se jezdí na plný plyn přes četné vrcholy, to vše podpořilo Lappiho vedení. „Jsem velice šťastný,“ řekl Lappi. „Pro nás to byl perfektní víkend. Oslavit právě na naší domácí rally první vítězství v sezóně, k tomu ještě stylem start-cíl, to je něco zcela mimořádného. Vůz FABIA R5 běžel prostě perfektně. Byla to obrovská radost jet po těchto překrásných zkouškách tak dobře vyváženým autem úplně na hranici. Pontuse a Jonase je mi nesmírně líto. Oba se v neděli obrovsky snažili, aby zajistili týmu ŠKODA Motorsport dvojité vítězství. Bohužel se jim za to riziko nedostalo odměny.“WRC-finsko-fabia-R5-SP_6742

Týmový kolega Tidemand byl v mnoha ohledech mužem dne na Finské rally. Do finálového dne odstartoval 25letý Švéd se ztrátou 11,1 sekund na druhého Suninena. Díky třem nejlepším časům na prvních třech rychlostních zkouškách v neděli dopoledne zkrátil Tidemand tento rozdíl na 3,8 sekund. Ovšem nehoda na poslední RZ rally náhle stíhací závod ukončila. „Před poslední zkouškou jsme si řekli, že musíme zkusit všechno, abychom Teemua ještě dohnali,“ řekl Tidemand. „Ale pokud se někdo pustí do rizika, pak vždy hrozí nebezpečí, že se něco nepovede – zvlášť na rychlých šotolinových tratích ve Finsku. Mrzí mne to kvůli týmu, který nám na tento víkend opět perfektně připravil auto. Rád bych týmu ŠKODA Motorsport daroval dvojité vítězství.“

Z Tidemandova neštěstí profitoval Suninen, který tak neohroženě jel na druhém místě a snížil svůj náskok v celkové klasifikaci WRC 2 na vedoucího muže mistrovství světa Elfyna Evanse (Ford, 95 bodů) na dva body. Lappi díky svému vítězství poskočil v mistrovství světa na čtvrté místo (57 bodů). Dobrý výsledek doplnily další dva zákaznické týmy ŠKODA. Hubert Ptaszek/Maciek Szczepaniak a Scott Pedder/Dale Moscatt se díky sedmému a osmému místu ve Finsku rovněž dostali do Top 10 klasifikace WRC 2.WRC-finsko-fabia-R5-SP_6738

Následující rally v kalendáři mistrovství světa je na programu již za necelé tři týdny. Od 18. do 21. srpna se na Německé rally na vinicích kolem města Trevír opět pojede o body do mistrovství světa.

Konečný stav Finské rally (WRC 2):

1. Lappi/Ferm (FIN/FIN); ŠKODA FABIA R5: 2:42:59,6 hod.
2. Suninen/Markkula (FIN/FIN); ŠKODA FABIA R5:  + 41,7 s
3. Evans/Parry (GB/GB); Ford Fiesta R5:  + 2:01,8 min.
4. Solberg/Minor (N/A); Ford Fiesta R5:  + 5:58,1 min. Ford Fiesta R5: + 5:58,1 min.
5. Gilbert/Jamoul (F/F); Citroën DS3 R5: + 6:00,6 min.  Citroën DS3 R5: + 6:00,6 min.
6. Aasen/Engan (N/N ); Ford Fiesta R5: + 7:04,3 min.
7. Ptaszek/Szczepaniak (PL/PL); ŠKODA FABIA R5: + 7:23,5 min.
8. Pedder/Moscatt (AUS/AUS); ŠKODA FABIA R5: + 7:33,5 min.
9. Bonato/Giraudet (F/F); Citroën DS3 R5: + 7:48,4 min.
10. Shaymiev/Tsvetkov (RUS/RUS); Ford Fiesta R5: + 14:42,3 min.

Číslo pro Finskou rally: 86,9

ŠKODA FABIA R5 byla na Finské rally jednoznačně nejrychlejším vozem ve třídě WRC 2. Na nejrychlejší rally roku vyhráli 86,9 procent rychlostních zkoušek (20 z 23) piloti s vozy ŠKODA. Působivý důkaz výkonnosti špičkového soutěžního speciálu z Mladé Boleslavi. Dvanáct nejlepších časů na rychlostních zkouškách zajela vítězná posádka Esapekka Lappi/Janne Ferm. Pontus Tidemand/Jonas Andersson s druhým vozem ŠKODA FABIA R5 týmu ŠKODA Motorsport vyhráli pět rychlostních zkoušek. Teemu Suninen/Mikko Markkula, kteří jeli s vozem FABIA R5 ze zákaznického programu ŠKODA Motorsport, byli nejrychlejší na třech rychlostních zkouškách.