Rok 2016 byl ve znamení velkých automobilových prodejů

Koncem každého roku se sluší udělat statistiku, jak si kdo stál. My se dnes podíváme na statistiky týkající se prodejů vozů za uplynulý rok, kdy byly opět zbořeny staré rekordy a postaveny zcela nové.

Za celou tu dobu totiž bylo u nás registrováno na 260 tisíc nových vozů, což je nárůst oproti loňskému roku o celých 12,5 procent. A to není vůbec malé číslo, které dokazuje, že tuzemská ekonomika jde nahoru a to i přesto, že druhá polovina roku představovala spíše úbytek prodejního tempa.

1-2

Pokud se podíváme na nejprodávanější značky, tak u nás již dlouhou dobu vládne domácí Škoda Aut, které však již dávno nepatří celých 60% trhu, jak tomu bylo dříve za časů modelu Felicie. Momentálně je to procent 31,7, což i tak není vůbec špatný výsledek. Celkem bylo v Česku prodáno přes 82 tisíc automobilů s okřídleným šípem ve znaku a navýšení tak činí 11,3%. Druhý v pořadí je Volkswagen, který uhájil stříbro s více jak 26 tisíci prodaných kusů.

3-5

Na třetím místě stojí Hyundai, která okupuje něco málo přes 8 procent s 20 tisíci prodanými kusy. Na čtvrtém místě se umístil Ford s 15 tisíci vozy a tak i 6% domácího trhu. No a nebyli by to Češi, kdy by se do přední desítky neprobojovala i levná mašinérie z Rumunska ve vlastnictví Renaultu. Závěr TOP 5 náleží Dacii s 12 tisíci prodanými kusy. Vysněného pětiprocentního podílu však značka ještě nedosáhla.

5-zbytek

Na šestém místě se umístil Renault, sedmí místo Kia, osmé místo uhájil Opel a devátý je Peugeot. Nejlepší desítku pak uzavírá asi největší překvapení loňského roku, protože do TOP 10 u nás se poprvé probojoval Mercedes-Benz se sedmi tisíci prodanými kusy. Což nasvědčuje tomu, že se naše životní úroveň pomalu ale jistě zvedá, a to je moc dobře. Trojcípé hvězdě se podařilo přeskočit Seat, za kterým pak přichází další luxusní značka z Německa jménem BMW a za ním Audi, oba s prodanými šesti tisíci kusy.