› Týmy s vozy ŠKODA v roce 2017 nevyhrály pouze titul v kategorii WRC 2 v rámci FIA Mistrovství světa v rally, ale také získaly 14 národních titulů a množství regionálních titulů
› Pontus Tidemand (27), mistr světa v kategorii WRC 2, Ole Christian Veiby (21), Juuso Nordgren (21) a Kalle Rovanperä (17) budou továrními jezdci s vozem ŠKODA FABIA R5 v roce 2018
› Jan Kopecký, stálice továrního týmu ŠKODA, pojede Mistrovství České republiky (MČR) a podpoří tým v mistrovství světa (WRC 2)
› Soukromým týmům po celém světě bylo prodáno více než 170 soutěžních vozů ŠKODA FABIA R5

ŠKODA FABIA R5

ŠKODA se ohlíží za svou nejúspěšnější sezónou v motoristickém sportu. Pontus Tidemand/Jonas Andersson (S/S) vyhráli kategorii WRC 2 ve FIA Mistrovství světa v rally (WRC), zatímco tým ŠKODA Motorsport získal v kategorii WRC 2 titul mezi výrobci. Několikanásobní čeští šampioni pomyslně vedli skupinu čítající 14 týmů s vozy ŠKODA, které v roce 2017 získaly národní tituly. Kromě toho posádky jedoucí s vozem ŠKODA FABIA R5 vybojovaly tituly ve FIA Asijsko-pacifickém šampionátu (APRC), FIA šampionátu na Středním východě (MERC), FIA Jihoamerickém šampionátu (CODASUR), FIA Africkém šampionátu (ARC) a v kategorii do 28 let FIA Mistrovství Evropy v rally (ERC). Tým ŠKODA Motorsport nasadí příští rok do kategorie WRC 2 vůbec nejmladší posádky.

​​ŠKODA se za dobu své 116 let dlouhé historie v motoristickém sportu ohlíží za vůbec nejúspěšnějším rokem. U příležitosti slavnostní prezentace v Mladé Boleslavi tým ŠKODA Motorsport ocenil úspěšné jezdce a spolujezdce, v čele s mistry světa v kategorii WRC 2 Pontusem Tidemandem a Jonasem Anderssonem, vítězi šampionátu APRC Gauravem Gillem a Stéphanem Prévotem a mistry České republiky v rally Janem Kopeckým a Pavlem Dreslerem.

„Rok 2017 vstoupí do historie značky ŠKODA jako nejúspěšnější rok v motorsportu a jako rok s nejlepšími obchodními výsledky. To je výsledek mimořádného výkonu našeho týmu, ze kterého má radost celá firma,” říká Bernhard Maier, předseda představenstva společnosti ŠKODA AUTO. „Motorsport je již 116 let součástí DNA společnosti ŠKODA AUTO. Na tuto tradici nyní navazujeme.”

ŠKODA FABIA R5 sbírala v letošním roce jedno vítězství za druhým nejen v rámci FIA Mistrovství světa v rally, ale také v mnoha mezinárodních a národních mistrovstvích. ŠKODA FABIA R5 byla zdaleka nejlepším soutěžním vozem kategorie R5, tedy vozů blízkých sériovým. „Důležitým klíčem k úspěchu byla plodná a úzká spolupráce mezi našimi odborníky v oblasti motorsportu a lidmi z oddělení výzkumu a vývoje. Během sezóny 2017 byly naše vozy vždy spolehlivé, i v těch nejtěžších podmínkách,“ uvedl Christian Strube, člen představenstva ŠKODA AUTO, odpovědný za oblast technického vývoje.

Mezi mezinárodními a národními tituly, které týmy s vozy ŠKODA v roce 2017 získaly, obzvláště vyniká titul ve FIA Asijsko-pacifickém šampionátu (APRC). Továrnou podporovaný tým MRF ŠKODA nasadil do mistrovských podniků na Novém Zélandu, Austrálii, Japonsku, Malajsii a Indii obhájce titulu Gaurava Gilla/Stéphana Prévota (IND/B) a norské mladíky Ole Christiana Veibyho/Stiga Rune Skjærmoena. Stejně jako v roce 2016 obsadil tým MRF ŠKODA první dvě příčky, když Gill dovezl soutěžní vůz ŠKODA FABIA R5 k celkově třetímu prvenství a Veiby skončil na druhém místě.

Jan Kopecký a Pavel Dresler, obhájci prvenství v Mistrovství České republiky (MČR), pokračovali na vítězné vlně. Letošní titul si zajistili vítězstvím v každém z podniků MČR. Kromě toho soukromé týmy ŠKODA získaly mistrovský titul v dalších 13 zemích.

Úspěch továrního týmu ŠKODA zvýšil zájem zákazníků z oblasti motorsportu: soukromým týmům po celém světě bylo prodáno více než 170 soutěžních vozů ŠKODA FABIA R5.

Šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek promluvil o plánech na rok 2018. „Jsme rádi, že v týmu zůstává Pontus Tidemand a Jan Kopecký. Naši mladí jezdci Ole Christian Veiby a Juuso Nordgren již prokázali svůj talent. Novým a neméně talentovaným přírůstkem do našeho týmu je 17letý Kalle Rovanperä. Velmi se těšíme na Mistrovství světa v rally 2018,“ uvedl Hrabánek.

FIA Mistrovství světa v rally 2018 začíná tradičním podnikem v Monte Carlu a i nadále se skládá ze 13 podniků.