Očistit automobil od sněhu a ledu je důležité

Mnoho lidí o tom neví, ale za automobil, ze kterého je špatný výhled můžete dostat poměrně vysokou pokutu a to nejen u nás. V Rakousku zaplatíte za zasněžený vůz i 127 tisíc korun.

Neriskujte, neplaťte

Letošní zima nám sice nenadělali mnoho sněhové pokrývky, ovšem ráno dokáže mrazík pěkně poštípat a tak je nutné vzít do ruky škrabku a očistit od námrazy celý automobil. Ačkoliv je tato činnost pro někoho po ránu dost nepříjemná, je velice důležitá. Očistit auto před vyjetím je klíčové pro bezpečnost a navíc se vyhnete i nemalé pokutě.

„Většina řidičů se naučila správně očistit své vozidlo od sněhu či námrazy a vyjíždí připraveni. Stále však někteří motoristé pro očištění vozu používají jen stěrače, což v zimních podmínkách nezaručuje dostatečný výhled a ohrožuje to ostatní na silnici,“ tvrdí Tomáš Neřold pověřený řízením oddělení BESIP ministerstva dopravy.

Musíte přímo ze zákona

Čisté vozidlo zbavené sněhu a mrazu je spojeno s dobrým výhledem a lepším povědomím o tom, co se děje kolem vozidla. U automobilu celého zasypaného sněhem se několikanásobí mrtvé úhly, námraza může tát, klouzat do výhledu, nebo ohrožovat další účastníky provozu. Zákaz řízení vozidla, které je znečištěno, zasněženo či namrznuto tak, že tyto nečistoty zabraňují výhled řidiči vpřed, vzad i do stran je dokonce ukotven v zákoně.

Pro řidiče to tedy znamená, že je dokonce povinen před zahájením jízdy důkladně očistit vozidlo. Čistá musí být všechna skla, zpětná zrcátka, přední i zadní světlomety, SPZ a také musíte odstranit sněhovou čepici na střeše vozu, která se může kdykoliv sklouznout na přední sklo. Nezapomeňte ani na návěs či vlek, který za sebou automobil táhne. Na to by měli myslet také řidiči nákladních vozidel.