Geely vstupuje s Volvem na burzu

Čínská společnost Geely připravuje uvedení své divize Volvo Cars na burzu. Velká věc ve světě dopravního průmyslu.

Volvo jde na burzu

Primární nabídka akcií by podle zdrojů mohla u tohoto švédského výrobce automobilů začínat na 16 až 30 miliardách dolarů, tedy 342 až 642 miliard korun. Akcie automobilky by mohly být uvedeny na trh již v září a obchodovat by se s nimi mělo v Hongkongu a ve Stockhlomu.

Geely v roce 2008 koupila Volvo Cars od amerického Fordu za 1,8 miliardy dolarů. Ovšem automobilce se pod čínským vedením podařilo zvrátit svůj neblahý osud a zastavit pokles prodejů, se kterými se automobilka potýkala. Ford převzal Volvo Cars v roce 1999 od švédské skupiny Volvo, která se momentálně soustředí na výrobu nákladních automobilů.

Zájem stoupá

Mluvčí Volvo Cars uvedla, že primární nabídka akcií je jednou z možností, ale zároveň upozornila, že rozhodnutí závisí především na mateřské Geely. Ta sdělila že situaci stále podrobuje zkoumání a zatím prý nebylo učiněno rozhodnutí o tom, jak bude dále postupovat.

Společnost Volvo Cars minulý rok provozní zisk o 28 procent na rekordních 14,1 miliard švédských korun, což je v přepočtu 571 577 vozů a to zejména díky silné poptávce po modelu XC 60 a po vozech ze série 90.