Královská svatba a její vozy

Jak jste jistě zaznamenali minulý víkend se odehrála velmi významná společenská událost, při které si princ Harry bral za ženu Megan Markelovou, americkou herečku. Svatba byla přehlídkou nejen tradic a luxusu, ale také nádherných vozů.

Rolls-Royce to jistí

Největší pozornost samozřejmě přitáhl automobil, který vezl hlavní hvězdu celé svatby a to nevěstu. Megan k oltáři dovezl Rolls-Royce Phantom IV z padesátých let, se kterým obkroužila městečko Windsor. Jedná se o velice cenný kousek, protože automobilka postavila jen 18 jeho exemplářů a všechny byly určeny pro členy královské rodiny a hlavy státu. Vedle Alžběty II. S ním jezdil i iránský šáh Réza Páhlaví či generál Franco.

Tento konkrétní kus byl vůbec prvním vyrobeným a královně byl předán v roce 1950. Je poháněn osmiválcovým motorem a dočkal se také automatické převodovky. Původně byl celý zelený, ovšem v roce 1952 byl přebarven na tmavě červenou barvu, která se dnes využívá i na dalších státnických vozech.

Vůz pro královnu

Sama královna dorazila na obřad v Bentley State Limousine, tedy exklusivní státní limuzíně postavené výhradně pro ní. Královna vlastní dva exempláře tohoto automobilu, aby měla vždy jeden k dispozici. Zajímavostí je, že osmiválcové motory uvnitř těchto vozů jsou původem z Bentley Arnage R a jsou upraveny na pohon etanolem.

 

Další vozy

V obřadním Bentley dorazila také matka nevěsty Doria Ragland, a to v sedanu Mulsane, která do něj usedla poté, co se krátce projela v Phnatomu se svojí dcerou. Princ Charles s Kamilou dorazili na obřad v Rolls-Roycu Phantom VI z roku 1978, který obdržela královna jako dárek ke svému stříbrnému výročí panování.

 

A ukázal se také Daimler, tedy Daimler Limousine, kterým přijela vévodkyně Kate. Naopak její manžel přijel vcelku obyčejným autem se svědkem a svým bratrem Harrym. Na místo je dopravil Mercedes V.