› Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen s vozem ŠKODA FABIA R5 zvítězili stylem start-cíl v kategorii WRC 2 jedenáctého kola letošní sezóny mistrovství světa v rallye
› Druhým místem úřadující mistři světa kategorie WRC 2 zajistili týmu ŠKODA Motorsport již třetí dvojité vítězství v letošní sezóně
› Posádky ŠKODA letos zvítězily v deseti z jedenácti odjetých soutěží kategorie WRC 2 mistrovství světa FIA World Rally Championship 2018

ŠKODA Fabia R5

Juniorská posádka ŠKODA Kalle Rovanperä se spolujezdcem Jonnem Halttunenem (FIN/FIN) zvítězila v kategorii WRC 2 na Britské rallye ve Walesu, která je jedenáctým kolem letošní sezóny mistrovství světa, stylem start-cíl. Druhým místem zajistili jejich týmoví kolegové Pontus Tidemand/Jonas Andersson (S/S) třetí dvojité vítězství pro tým ŠKODA Motorsport v kategorii WRC 2 v letošní sezóně. Po předchozí Turecké rallye si česká značka zajistila v kategorii WRC 2 s předstihem čtvrtý týmový titul v řadě (podléhá oficiálnímu potvrzení ze strany FIA). O mistru světa kategorie WRC 2 se pro letošní sezónu rozhodne mezi Janem Kopeckým, který plánovaně ve Walesu nenastoupil, a jeho týmovým kolegou Pontusem Tidemandem.

Juniorský jezdec ŠKODA Kalle Rovanperä oslavil během pondělních testů své 18. narozeniny a ve čtvrtek se již během první speciální rychlostní zkoušky Britské rallye ve Walesu ujal vedení v kategorii WRC 2, které si udržel až do cíle v obci Llandudno na pobřeží Atlantského oceánu. Základ svému triumfu položil v pátek, kdy na svého týmového kolegu Pontuse Tidemanda najel více než minutu. Mladý Fin zaznamenal během celé rallye 15 nejrychlejších časů v kategorii WRC 2 z 23 odjetých rychlostních zkoušek Britské rallye ve Walesu a jeho vedení nebylo ani na okamžik v ohrožení. Narozdíl od jeho prvního vítězství v kategorii WRC 2, které získal v loňské sezóně na Australské rallye, kde byl jediným jezdcem přihlášeným v kategorii WRC 2, tentokrát porazil celé silné startovní pole, včetně úřadujícího mistra světa kategorie WRC 2 Pontuse Tidemanda.

Během neděle bylo pro posádky připraveno dalších pět rychlostních zkoušek s celkovou délkou 55,64 km. První z nich byla osm kilometrů měřící zkouška „Great Orme Llandudno“, která se jela na spektakulární zatáčkovité silnici podél pobřeží Atlantského oceánu. Kalle Rovanperä zde zajel svůj 14. nejrychlejší čas v kategorii WRC 2, který byl skvělým vstupem do nového soutěžního dne. Po dojetí k tomu sdělil: „Neriskoval jsem, ale současně jsem držel svoji rychlost, abych neztratil koncentraci.“ Vyrovnaná jízda přinesla Pontusi Tidemandovi udržení druhé pozice v jeho kategorii. Na další rychlostní zkoušce byl opět nejrychlejší Rovanperä, zatímco Tidemand mírně poškodil pravou stranu svého vozu ŠKODA FABIA R5, která opět ukázala, jak robustním a odolným vozem je. Z bezpečnostních důvodů Tidemand se svým spolujezdcem Anderssonem vyměnili rameno zavěšení zadního kola, které měli jako náhradní díl ve svém soutěžním voze.

Na zbývajících třech rychlostních zkouškách, z nichž se dvě jely po asfaltovém povrchu v okolí Llandudno, Kalle Rovanperä a Jonne Halttunen korunovali svůj fantastický výkon na Britské rallye ve Walesu, kde v kategorii WRC 2 zvítězili o 1.34,2 minut před svými týmovými kolegy a úřadujícími mistry světa Pontusem Tidemandem a Jonasem Anderssonem.

Na konci Britské rallye ve Walesu komentoval šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek výkon celého týmu: „Kalle a Jone odvedli opravdu vynikající práci. Nebyli jen rychlí, ale současně dokázali odolat tlaku. I ve velmi náročných podmínkách se jim podařilo dovézt domů více než zasloužené vítězství. Zásluhou dalšího velmi dobrého výsledku zajistili Pontus a Jonas týmu třetí dvojité vítězství letošní sezóny v kategorii WRC 2. Současně děkuji celému týmu za tento mimořádný úspěch.“

Konečné pořadí Britské rallye ve Walesu (WRC 2)

1. Rovanperä/Halttunen (FIN/FIN), ŠKODA FABIA R5, 3:15.27,2 h
2. Tidemand/Andersson (S/S), ŠKODA FABIA R5, +1.34,2 min
3. Greensmith/Gelsomino (GB/I), Ford Fiesta R5, +2.13,6 min
4. Huttunen/Linnaketo (FIN/FIN), Hyundai i20 R5, +2.56,8 min
5. Lefebvre/Moreau (F/F), Citroën C3 R5, +4.35,4 min

Aktuální pořadí mistrovství světa v kategorii WRC 2 (po 11. ze 13 kol)

1. Jan Kopecký (CZ) ŠKODA, 125 bodů
2. Pontus Tidemand (S), ŠKODA, 111 bodů
3. Gus Greensmith (GB), Ford, 70 bodů
4. Kalle Rovanperä (FIN), ŠKODA, 65 bodů

Číslo dne: 3

Na Britské rallye ve Walesu oslavil tým ŠKODA Motorsport své třetí dvojité vítězství zvané „double“ v kategorii WRC 2 letošní sezóny mistrovství světa v rallye.