Volkswagen bude odměňovat za staré diesely

Volkswagen přemýšlí nad prémií, kterou by dával za výměnu starého dieselu za nový vůz v celém Německu. Rozhodnutí zda tak skutečně bude činit by navíc mělo přijít již velmi brzy.

Německo chce dýchat

Nový program se prozatím vztahoval jen na 15 německých měst, které nejvíce trpí znečištěním. Záměrem opatření je čistší vzduch ve městech a odvrácení hrozby vjezdu dalších dieselů do center měst.

„Doufám, že i ostatní výrobci automobilů se postarají o tak dobré zprávy pro zákazníky,“ uvedl německý ministr dopravy Andreas Scheuer.

Podle analytiků je však takový vývoj velmi nepravděpodobný. „Výrobci se orientují na zisk a dělají to, co považují za správné, ne to, co si přeje ministr dopravy,“ řekl jeden z nich. Podle něj je Volkswagen k takovým krokům motivován především z důvodu skandálu z roku 2015 a problémem s přechodem na novou metodiku měření emisí a spotřeby automobilů WLTP, které se negativně podepsaly na jeho hospodářských výsledcích.

Vyplatí se?

Podle nejnovějších informací by výše prémie měla dosahovat až 9 tisíc eur, ovšem mají na ní nárok pouze ti majitelé starých dieselů, kteří souhlasí s jeho sešrotováním a vůz bude obsahovat starý dieselový motor nesplňující evropské normy Euro 5 a výše.

Když Volkswagen nabízel podobnou akci od srpna 2017 do června 2018 využilo jeho nabídky celkem 210 tisíc majitelů starších naftových vozů.