Jsou elektromobily skutečně tou správnou budoucností?

Postupný přechod na elektromobily postupem času způsobí to, že vůz bude dražší než v současnosti. Bude to tedy znamenat, že pro osoby s nízkými příjmy by mohl být automobil zcela nedostupný. Myslí si to alespoň předseda dozorčí rady Volkswagenu Hans Dieter Pötsch.

Obavy, které jsou na místě

„Máme jasný cíl a to zpřístupnit elektromobil širokému okruhu obyvatelstva, to znamená, aby byly dostupné“ řekl Pötsch. Ovšem zároveň dodal, že může být obtížné udržet si ceny vozidel na nejnižší úrovni. „Současná cenová hladina nemůže zůstat stejná, pokud jsou tato vozidla vybavena elektromotory, a to nevyhnutelně povede k podstatnému zvýšení ceny v segmentu malých osobních automobilů,“ dodal.

Německá automobilka se dodnes vzpamatovává ze skandálu s podvodným softwarem emisí z roku 2015. I proto neustále zvyšuje výrobu elektrických vozů, aby splnila velmi náročné evropské emisní normy.

Volkswagen a jeho investice

Evropská unie přijala přísnější limity emise oxidu uhličitého v segmentu osobních vozů, které se mají do roku 2030 snížit o 37,5 procent a v případě užitkových vozů o 31 procent. Do vývoje a výroby automobilů s elektrickým pohonem, autonomního řízení a nových služeb elektromobility hodlá Volkswagen investovat do roku 2023 44 miliard eur, tedy 1,13 bilionu korun.