Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen si dojeli s debutujícím vozem ŠKODA FABIA R5 evo pro vítězství v Portugalsku a dostali se do vedení v průběžném hodnocení
> Jan Kopecký se spolujezdcem Pavlem Dreslerem zajistili druhým místem v Portugalsku, sedmém kole mistrovství světa, dvojité vítězství pro ŠKODA Motorsport
> Šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek: „Při své premiéře na mistrovství světa ŠKODA FABIA R5 evo potvrdila svoji rychlost a spolehlivost.“

ŠKODA FABIA R5 evo

Nová ŠKODA FABIA R5 evo zaznamenala při své premiéře na Portugalské rallye bezproblémové vítězství v kategorii WRC 2 Pro. Během sedmého kola mistrovství světa FIA World Rally Championship 2019 byl nový český soutěžní vůz v rukách Kalleho Rovanpery s navigátorem Jonnem Halttunenem (FIN/FIN) nepřekonatelný. Zatímco Rovanperä se zásluhou svého vítězství posunul také do vedení v průběžném pořadí kategorie WRC 2 Pro, Jan Kopecký s Pavlem Dreslerem (CZ/CZ) druhým místem zajistili dvojité vítězství pro značku ŠKODA. Zásluhou francouzské posádky Pierre-Louis Loubet/Vincent Landais, jedoucí s privátně nasazeným vozem ŠKODA, patřila týmům jedoucím s vozy ŠKODA první tři místa v rámci 32 nasazených vozů R5.

V Portugalsku se historie zopakovala: již v roce 2015 se v portugalském kole mistrovství světa první generace vozu ŠKODA FABIA R5 uvedla vítězstvím. Přesně po čtyřech letech na stejné soutěži byl mezi 32 nasazenými vozy R5 neporazitelný i její nástupce: ŠKODA FABIA R5 evo. Pouze defekt na čtvrté rychlostní zkoušce zdržel nakrátko Kalleho Rovanperu, který by jinak celou soutěž vyhrál stylem start-cíl. Do čela se opět dostal po čtyřech rychlostních zkouškách a vedení si udržel až do cíle v Matosinhos nedaleko Porta.

„Vůz se choval skutečně skvěle, bylo velké potěšení jej řídit. Nejtěžší na posledním dni bylo neztratit koncentraci a kontrolovat vedení,“ zhodnotil Rovanperä a dodal: „Ve skutečnosti není moc příjemné jet s minutovým náskokem na ostatní. Je to rozhodně těžší než jet naplno. Dnes jsme si ale rychlostní zkoušky užívali.“

Týmový kolega Rovanpery Jan Kopecký se spolujezdcem Pavlem Dreslerem vybojovali pro nový vůz ŠKODA FABIA R5 evo první vítězství na asfaltu v mistrovství České republiky před dvěma týdny. Vzhledem k tomu, že česká posádka nejela žádnou šotolinovou soutěž od loňského Španělska, podala v Portugalsku vynikající výkon, když skončila v kategorii WRC 2 Pro na druhém místě. Úřadující mistr světa kategorie WRC 2 Jan Kopecký své účinkování zhodnotil: „Potom, co jsem byl u většiny testů nového vozu, mám radost z toho, jak skvěle funguje na asfaltu i na šotolině. Věděl jsem, že dnes bylo naším cílem vlastně jen dojet do cíle, ale současně jsme dělali vše proto, abychom si jízdu s vozem užili.“

V celkovém hodnocení skončil Rovanperä na šestém místě před mnoha o hodně silnějšími vozy kategorie World Rally Cars, jeho týmový kolega Kopecký dojel celkově na osmé pozici. Šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek byl výsledkem potěšen: „Byla to vynikající premiéra pro náš nový vůz ŠKODA FABIA R5 evo. Veškerý vývoj a testování se vyplatily. Jsem velmi pyšný na Kalleho, Jana i na celý tým ŠKODA Motorsport.“

Za volantem předchůdce, vozu ŠKODA FABIA R5, avšak nezapsaného do kategorie WRC 2 Pro, startovala francouzská posádka Pierre-Louis Loubet/Vincent Landais, která skončila mezi 32 vozy R5 na celkově třetím místě.

Celkové výsledky Portugalské rallye (WRC 2 Pro)

Rovanperä/Halttunen (FIN/FIN), ŠKODA FABIA R5 evo, 3.30:57,0 h
Kopecký/Dresler (CZ/C), ŠKODA FABIA R5 evo, +1:07,7 min
Østberg/Eriksen (N/N), Citroën C3 R5, +19:08,6 min
Pieniazek/Gerber (PL/PL), Ford Fiesta R5, +30:55,1 min

Průběžné pořadí mistrovství světa kategorie WRC 2 Pro/Jezdci (po sedmém ze 14 kol)

Kalle Rovanperä (FIN), ŠKODA, 86 bodů
Mads Østberg (N), Citroën, 83 bodů
Lukasz Pieniazek (PL), Ford, 74 bodů
Gus Greensmith (GB), Ford, 73 bodů
Jan Kopecký (CZ), ŠKODA, 18 bodů
Marco Bulacia (BOL), ŠKODA, 12 bodů

Průběžné pořadí mistrovství světa kategorie WRC 2 Pro/Výrobci (po sedmém ze 14 kol)

Ford, 147 bodů
ŠKODA, 116 bodů
Citroën, 83 bodů

Číslo dne: 3

Tři vozy ŠKODA skončily na třech nejvyšších příčkách ze všech 32 přihlášených vozů R5.