Japonská automobilka až doposud sázela především na své úspěšné hybridy, ovšem ani ona se elektromobilům, jak se zdá, nevyhne. Na pomoc si přizvala čínskou společnost BYD.

Toyota + BYD

Automobilky společně oficiálně oznámili registraci nového společného podniku BYD Toyota EV Technology, který je určen pro výzkum a vývoj bateriových vozidel. Sídlo společnosti se nachází v Číně a dle registrace je podnik určen pro návrhy a vývoj elektromobilů, jejich architektury a souvisejících komponent.

Obě strany začaly o společném podniku komunikovat již v létě minulého roku. V listopadu pak došlo k odhalení prvních konkrétnějších detailů a dnes je celá věc definitivně potvrzena. Japonská a čínská automobilka si nový podnik rozdělují rovným dílem. Pokud půjde vše podle plánu, provoz BTET odstartuje v květnu tohoto roku.

„BYD a Toyota budou spolupracovat na uspokojení rozmanitých potřeb zákazníků tím, že budou zkoumat a vyvíjet bateriové vozy, o které mají zákazníci zájem a podporují jejich přijetí. Zároveň obě strany doufají, že jejich snažení povede k zlepšení životního prostředí v Číně,“ stojí v oficiální tiskové zprávě.

V prohlášení stojí, že se obě společnosti opírají k know-how obou společností. Firma by však neměla vyrábět pouze další elektromobily, ale vozy, které budou šetrnější, bezpečnější, pohodlnější a inteligentnější.

V tiskové zprávě se hovoří hlavně o prodejích vozů nové společnosti v Číně. Dočkat bychom se mohli ale i v Evropě. Toyota, která zezelenala díky hybridům, by i zde mohla v příštích letech nabídnout nějaký ten elektromobil. A jeho vývoj by díky silnému partnerovi nemusel trvat zas tak dlouho a nemusel by společnost zruinovat.