Bosch přináší motorkářům novou bezpečnostní technologii

Statistiky nehodovosti potvrzují, že motocyklisté jsou nejohroženějšími účastníky provozu. Ochrannou ruku by nad nimi mohl ale začít držet nový systém vyvinutý Boschem.

Spojení při nehodě

Jedná se o technologii Help Connect, tedy o jakýsi digitálně propojený systém nouzového volání vytvoření přímo pro motorkáře. Na jeho vytváření pracovali jak technici, tak také specialisté na výzkum nehod.

Systém by měl pracovat s daty z jednotky stabilizačního systému Bosch MSC, který je vybaven vnitřními senzory. Ty jsou schopny vyhodnocovat data jako je zrychlení, náklon, úhlová rychlost, pozice motocyklu a tak dále.

Takto získaná data systém dokáže vyhodnotit až stokrát za sekundu, díky čemuž má nad automobilem naprosto dokonalý přehled. Dokáže se tak vysokou přesností zaznamenat, pokud dojde k nehodě a rozlišovat mezi nimi. Je totiž rozdíl, pokud motocykl spadne ze stojánku, nebo ve 100 kilometrové rychlosti.

Systém je připojen přes bluetooth k mobilnímu telefonu řidiče a přes něj jsou v případě nehody odesílána data do aplikace Bosch Vivatar servisního střediska německé společnosti. Boscho ovšem vidí v technologii mnohem větší potenciál a do budoucna operuje s možností integrování funkce do aplikací třetích stran, především výrobců motocyklů.

Systém bude nastaven tak, aby odeslal informace o místě nehody a možné technické informace o nehodě. Pokud by řidič nebyl schopen se servisním centrem komunikovat, kontaktuje operátor záchranáře.

Těm může díky systému předat informace o místě nehody a přidat zdravotní informace o řidiči motocyklu, které řidič předtím do systému vloží. Zároveň s tím, může systém konktaktovat i předem zvolené kontakty. Nová technologie by měla být nejdříve dostupná německým zákazníkům, a poté nejspíše bude dále expandovat.