Proč mají americké vozy v kufru otvírání zevnitř?

Pokud se vám někdy poštěstí vlastnit vůz původně určený pro americký trh, případně do něj jen nahlédnout, určitě se podívejte do zavazadelníku. Zde totiž najdete jen výbavový prvek, který u evropských vozů není příliš běžný.

Přepadení a bezpečnost

Jedná se o ve tmě zářící táhlo, pomocí kterého lze otevírat víko zavazadlového prostoru zevnitř. Jeho instalace je povinná a důvod existence vcelku zřejmý. Možná jste již viděli řadu filmů, ve kterých padouši zavírají své oběti do kufrů automobilů. Bohužel se nejedná jen o filmový výmysl, ale ve Spojených státech bylo zavírání lidí do kufru z nejrůznějších důvodu velice oblíbené.

Ostatně jeden takový případě je i důvodem, proč se instalování táhla do vozů stalo povinné. Prosadila jej aktivistka Janette Fennel, která se stala obětí přepadení, při kterém skončila zavřená v kufru vozu kdesi za městem. Naštěstí se jí podařilo najít lanko pro otevření dveří a uprchnout.

Jedná se však o šťastnější případ. Podle statistik bylo od roku 1980 do roku 2000 tímto způsobem usmrceno více než tisíc lidí a do kufrů vozů se bohužel do zavazadelníku občas zavřely i děti.

To byl důvod, proč se Fennelová rozhodla brojit za vyšší bezpečnost ve vozidlech a za podpory automobilky Ford nakonec protlačila povinnou instalaci bezpečnostních fosforeskujících táhel do každého vozu s děleným zavazadlovým prostorem, které se prodává na území Spojených států.

Fenellová ve své snaže o vyšší bezpečnost ve vozech bojuje i nadále, a dokonce se stala prezidentkou sdružení Kids and Cars, která nejrůznějšími způsoby dosahuje vyšší bezpečnosti děti ve spojení s automobily. Podařilo se jí například prosadit zadní parkovací kameru do povinné výbavy vozu určených pro americký trh.