Jepp svůj model Cherokee nabízí na trhu s pauzami již více než 45 let. Až doposud nebyl s tímto modelem žádný problém, což se však nyní mění. Vedení indiánského kmene Cherokee se nelíbí pojmenování vozu a žádá jeho změnu.

Žádná čest

Ve Spojených státech je otázky menšín velkým tématem. O svá práva se hlásí nejen zástupci afroamerické komunity, ale také nativních skupin obyvatelstva, potažmo jednotlivých indiánských kmenů. Tento tlak dokonce již donutil Washingtonský basebalový tým, kterému se říkalo Rudokožci, změnit své jméno a tlak nyní sílí i v případě modelu Cherokee od Jeepu.

Zástupci vedení kmene vůbec poprvé za celou historii existence tohoto modelu vyslovili svůj nesouhlas s pojmenováním vozu a prosbu, aby byl model přejmenován. Jeep se však brání tím, že pojmenování vozu bylo učiněno ve snaze uctít a oslavovat slavný indiánský kmen.

“Jsem si jistý, že to pojmenování bylo dobrým úmyslem, ale netěší nás, když se naše jméno objevuje nalepené na boku auta,” řekl Chuck Hoskin Jr., hlavní náčelník kmene Cherokee, který dodal. “Nejlepším způsobem, jak nás uctít, je hlásat se o naší suverénní vládě, naší roli v této zemi, naší historii, kultuře a jazyce a vést smysluplný dialog s federálně uznanými kmeny o kulturní rovnosti,” řekl Hoskin.

Vedení Jeepu se nechalo slyšet, že se zavázalo k otevřenému dialogu plně respektující kmen Cherokee. Zástupci vedení se měli telefonicky spojit Hoskinem, ovšem postoj celé komunity zůstává i nadále nezměněn.

Jaká bude budoucnost modelu není jasné. Ovšem lze předpokládat, že se změna jména neodehraje minimálně do příští mezigenerační obměny a ani poté není nic jisté. Cherokee je ikonické jméno, pro které se bude alternativa hledat jen těžko.