› Andreas Mikkelsen z týmu Toksport WRT podporovaného ŠKODA Motorsport přijíždí jako mistr světa jezdců WRC2 pro rok 2021* do závěrečného kola FIA Mistrovství světa v rallye
› Marco Bulacia/Marcelo Der Ohannesian (ŠKODA FABIA Rally2 evo) usilují o nejvyšší příčky v kategorii WRC2 na rallye konané na Autodromo Nazionale di Monza 
› Soukromá posádka s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak z Polska bude bojovat o celkové vítězství v kategorii WRC3
› Tým Toksport WRT chce získat týmový titul mistra světa v kategorii WRC2

ŠKODA FABIA Rally2 evo

Slavný okruh formule 1 v italské Monze hostí podruhé za sebou finále FIA Mistrovství světa v rally. ACI Rally Monza (19. – 21. listopadu) přivítá Andrease Mikkelsena (N) z týmu Toksport WRT podporovaného ŠKODA Motorsport jako předčasně korunovaného mistra světa jezdců kategorie WRC2. Nor se tak může plně soustředit na zajištění týmového mistrovského titulu kategorie WRC2 pro tým Toksport WRT. O titul v kategorii WRC3 bojují také Kajetan Kajetanowicz se spolujezdcem Maciejem Szczepaniakem (PL/PL), kteří jedou s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo.

Pro jezdce značky ŠKODA Andrease Mikkelsena byla sezóna 2021 titulově dosud nejúspěšnější. Dvaatřicetiletý Nor předčasně vyhrál jezdecký titul v kategorii WRC2 FIA Mistrovství světa v rally (WRC) i FIA Mistrovství Evropy v rally (ERC). V posledním kole sezóny – ACI Rally Monza – je jeho hlavním cílem pomoci týmu Toksport WRT získat v kategorii WRC2 týmový mistrovský titul. Jeho novým spolujezdcem na této rally bude Brit Phil Hall. 

Do boje o týmový titul se zapojí také Mikkelsenův mladý týmový kolega Marco Bulacia. Silnou konkurencí pro obě posádky týmu Toksport WRT bude posádka Nicolay Gryazin/Konstantin Aleksandrov. Ruská posádka s privátně přihlášeným vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo prokázala svou „asfaltovou“ rychlost druhým místem v kategorii WRC2 na nedávné Španělské rally.

V kategorii WRC3 má šanci na titul soukromá posádka Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak z Polska s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo. Kajetanowicz přijíždí do Monzy v situaci, kdy vede celkovou klasifikaci své kategorie se stejným počtem bodů jako Francouz Yohan Rossel. Na nejlepší výsledek v kategorii WRC3 cílí i FIA mistři Evropy v rally 2019 Chris Ingram/Ross Whittock (GB/GB) jedoucí s vozem ŠKODA FABIA Rally2 evo. S celkem 28 přihlášenými vozy je ŠKODA na ACI Rally Monza opět nejsilněji zastoupenou značkou ve skupině vozů Rally2.

Součástí ACI Rally Monza bude 16 rychlostních zkoušek o celkové délce 245,46 kilometru. Rally odstartuje v pátek (19. listopadu) prvním okruhem čtyř rychlostních zkoušek v horách severně od Monzy, poté se vrátí na okruh Autodromo Nazionale di Monza, kde se pojedou další tři rychlostní zkoušky. V sobotu (20. listopadu) se rally přesune na sever na další čtyři rychlostní zkoušky na venkovských silnicích, odpoledne pak proběhnou dvě zkoušky na okruhu v Monze. V neděli (21. listopadu) budou rozhodující zbývající tři rychlostní zkoušky v Monze.

Vítěz bude korunován ve 14 hodin na stupních vítězů, které se obvykle používají při závodech Formule 1.

*podléhá potvrzení ze strany FIA

Věděli jste, že…

…Rally Monza se poprvé konalo v roce 1978 a až do roku 1984 se jezdily pouze rychlostní zkoušky se smíšeným povrchem na zpevněných tratích a polních cestách ve vnitřních oblastech okruhu?

…název rally byl v roce 2003 změněn na „Monza Rally Show“?

…ACI Rally Monza se teprve podruhé započítává do FIA Mistrovství světa v rally?

…země, kde se jede také Italská rally na Sardinii, hostí dvě kola FIA Mistrovství světa v rally, a to již druhý rok po sobě?Tři nejlepší v celkovém pořadí WRC2/jezdci (před ACI Rally Monza)

1. Andreas Mikkelsen (N), ŠKODA FABIA Rally2 evo126 bodů
2. Mads Østberg (N), Citroën C3 Rally2126 bodů
3. Marco Bulacia (BOL), ŠKODA FABIA Rally2 evo104 bodů

 

Tři nejlepší v celkovém pořadí WRC2/týmy (před ACI Rally Monza)

1. Toksport WRT (ŠKODA)211 bodů
2. Movisport202 bodů
3. M-Sport Ford World Rally Team146 bodů

 

Tři nejlepší v celkovém pořadí WRC3/jezdci (před ACI Rally Monza)

1. Kajetan Kajetanowicz (PL), ŠKODA FABIA Rally2 evo127 bodů
2. Yohan Rossel (F), Citroën C3 Rally2127 bodů
3. Emil Lindholm (FIN), ŠKODA FABIA Rally2 evo73 bodů

 

Kalendář FIA Mistrovství světa v rallye pro rok 2021:

SoutěžDatum
Rally Monte-Carlo21. – 24. ledna
Finská Arctic rally26. – 28. února
Chorvatská rally22. – 25. dubna
Portugalská rally20. – 23. května
Italská rally (Sardinie)3. – 6. června
Safari rally (Keňa)24. – 27. června
Estonská rally15. – 18. července
Belgická rally13. – 15. srpna
Acropolis rally (Řecko)9. – 12. září
Finská rally1. – 3. října
Španělská rally14. – 17. října
ACI Rally Monza19. – 21. listopadu