• Vylepšený designový jazyk značky ŠKODA přináší výraznější vzhled
  • Vylepšené aerodynamické vlastnosti, nižší emise CO2
  • Interiér využívá trvale udržitelné materiály a nabízí více komfortních prvků
  • Úsporné motory generace Evo
  • Moderní asistenční systémy a moderní infotainment

ŠKODA KAROQ

Čtyři roky po uvedení na trh prochází SUV ŠKODA KAROQ modernizací. V následujících letech je tak připraveno pokračovat ve svém úspěšném příběhu. Modernizovaná verze modelu KAROQ přináší vylepšený designový jazyk, trvale udržitelné materiály, nové technologie a úspornější motory nové generace Evo. V roce 2020 a v prvních šesti měsících roku 2021 byl KAROQ po modelu OCTAVIA celosvětově druhým nejdodávanějším vozem české automobilky.

Exteriér: Výraznější příď a nový design světel

Nový přední nárazník je lakovaný v barvě vozu. V jeho spodní části se nachází široký nasávací otvor s krystalickou mřížkovanou strukturou po stranách ohraničený designovým prvkem ve tvaru písmene L, který naznačuje vzduchové clony Air Curtain. Příď zakončuje robustní, černý přední spoiler. Vzduchové clony Air Curtain v předním nárazníku usměrňují tok vzduchu kolem předního nárazníku a dále kolem předního kola, a snižují tak víření a proudění vzduchu. V kombinaci s pohonem všech kol je KAROQ poprvé vybaven aerodynamickými kryty palivové nádrže, které zakrývají také zadní nápravu a pomáhají snižovat odpor vzduchu pod vozem.

Užší přední světlomety s novým uspořádáním, Matrix-LED verze dostupná na přání

Na masku chladiče navazují přední světlomety, které jsou užší než u předchůdce. Dynamický vzhled podtrhují také nová dvoudílná světla pro denní svícení. Poprvé ŠKODA KAROQ nabízí na přání Matrix-LED přední světlomety se dvěma LED moduly pro potkávací a dálková světla umístěnými nad sebou. Výrazný vzhled se čtyřokou tváří je ještě patrnější v noci po zapnutí potkávacích světel. Základní verze LED světlometů má oddělené LED moduly v horní části. Pod nimi se nacházejí mlhové světlomety.

Nový zadní nárazník a ostře řezaná LED zadní světla

Novou záď modelu ŠKODA KAROQ zdobí prodloužený zadní spoiler lakovaný v barvě vozu, který ho opticky rozšiřuje. Společně s bočními finlety, které jsou známé také z výroby letadel, upravuje střešní spoiler víření vzduchu za vozem, zlepšuje aerodynamické vlastnosti a pomáhá tak snižovat emise CO2. Nový zadní nárazník je lakovaný v barvě karoserie. Černý plastový zadní difuzor má výrazný tvar. Nová, ostře řezaná Top LED zadní světla jsou součástí standardní nabídky – jsou vybavena animovanými ukazateli směru a jedinečným uvítacím efektem. Zadní světla mají krystalické prvky a odkazují na typický tvar koncových světel ve tvaru písmene C. 

Nová aerodynamická kola z lehké slitiny, dvě nové barvy karoserie

Nová ŠKODA KAROQ nabízí devět barev karoserie, včetně nových metalických odstínů oranžová Phoenix a šedá Graphite. Aerodynamické vlastnosti vylepšují tři nová kola z lehké slitiny. Dvě z nich – 17″ kola Scutus a 19″ kola Sagitarius – mají aerodynamické černé plastové kryty, které snižují víření okolo kol. Aerodynamický tvar mají také 18″ kola Miran. Kola Scutus jsou součástí výbavových stupňů Style a Style Exclusive. Aerodynamická kola Miran a Sagitarius jsou k dispozici na přání.

Pět výbavových stupňů včetně SPORTLINE

Nová ŠKODA KAROQ je k dispozici ve výbavových stupních Ambition, Style, Style Exclusive a také ve verzi SPORTLINE a SPORTLINE Exclusive, která je typická černě lakovanými doplňky, např. střešními nosiči, lištami kolem bočních oken a rámečkem masky chladiče. Délka nového vozu KAROQ činí 4 390 mm, šířka 1 841 mm. Rozvor činí u verze s pohonem předních kol 2 624 mm, resp. 2 629 mm u verze s pohonem všech kol. Objem zavazadlového prostoru činí 521 l se standardními sedadly. Při sklopených zadních sedadlech vzroste objem zavazadlového prostoru na 1 630 l. V kombinaci se systémem zadních sedadel VarioFlex činí objem zavazadlového prostoru 588 l, resp. 1 605 l při sklopených zadních sedadlech. Po vyjmutí zadních sedadel vzroste zavazadlový prostor na 1 810 l. 

Interiér: Šetrnější k životnímu prostředí, vyšší úroveň komfortu

Velmi ekologickou verzi interiéru modernizovaného modelu ŠKODA KAROQ představují potahy z ECO látky. Potahy sedadel mají prvky z veganských materiálů imitujících kůži. Specifické loketní opěrky dveří v barvě hnědá moka jsou potaženy materiálem Suedia. Dekorační lišty se změkčeným povrchem použité ve dveřích se vždy pojí s ambientním LED osvětlením s rozšířenými funkcemi. Ambientní LED osvětlení osvětluje prostor pro nohy v bílé barvě a výplně předních a nově i zadních dveří v deseti různých barvách. Ambientní LED osvětlení je součástí ambientního paketu dostupného na přání. Přístrojová deska má nové dekorační lišty. Dveře mají také nové dekorační lišty. Interiér modelu KAROQ SPORTLINEzdobí lišty ve dveřích v dekoru Carbon, sportovní sedadla s integrovanými opěrkami hlavy a tříramenný sportovní multifunkční volant.

Vyšší úroveň komfortu a nové pakety výbav za zvýhodněnou cenu

Modernizovaná ŠKODA KAROQ nabízí kromě nových dekorů a potahů sedadel další komfortní prvky. Od výbavového stupně Style je na přání poprvé k dispozici elektricky ovládané sedadlo spolujezdce s pamětí, které je součástí komfort paketů. Integrovaná paměťová funkce ukládá osobní nastavení a aktivuje se jednoduchým stiskem tlačítka. Na přání jsou také k dispozici elektricky ovládané bederní opěry řidiče a spolujezdce a variabilní systém zadních sedadel VarioFlex se zadní lavicí, kterou tvoří tři samostatná sedadla dělená v poměru 40:20:40.

Pohon: Motory generace Evo mají nižší spotřebu paliva a nižší emise

Modernizovaná ŠKODA KAROQ nabízí pět moderních, úsporných motorů generace Evo koncernu Volkswagen, které pokrývají výkonové spektrum od 81 kW (110 k) do 140 kW (190 k). Benzinové motory pracují se vstřikovacími tlaky až 350 barů a jsou tak velmi úsporné. V rámci procesu Twin Dosing, který se objevuje u obou naftových motorů, jsou díky úpravám výfukových plynů emise oxidů dusíku (NOx) hluboko pod stanovenou normou. Motor 2,0 TSI o výkonu 140 kW (190 k) je určený výhradně pro model KAROQ SPORTLINE a je vybaven sedmistupňovou převodovkou DSG a pohonem všech kol. Motor 2,0 TDI o výkonu 110 kW je na přání k dispozici s pohonem všech kol a sedmistupňovou automatickou převodovkou DSG.

Motory generace Evo jsou účinnější a vypouští méně emisí

Díky mnoha vylepšením nabízejí motory nové generace Evo vysokou účinnost a nižší emise. Díky optimalizaci systému úpravy výfukových plynů SCR se dvěma katalyzátory jsou emise oxidu dusíku (NOx) obou naftových motorů generace Evo hluboko pod stanovenou normou. Během takzvaného procesu Twin Dosing dochází k vstřikování AdBlue® před dva SCR katalyzátory, které jsou řazené za sebou. Oproti předchozím motorům byla optimalizována kliková hřídel a provedeny změny ve vedení výfukových plynů, v turbodmychadle, vstřikovací soustavě a systému řízení provozní teploty motoru, což vede ke snížení spotřeby. Benzinové motory generace Evo jsou ještě účinnější než jejich předchůdci. Vysoký vstřikovací tlak až 350 barů zajišťuje nižší hydraulické ztráty a nižší spotřebu paliva. U motorů 1,0 TSI a 1,5 TSI jsou litinové vložky válců nahrazeny inovativním plazmovým nanášením povrchové vrstvy válců o celkové tloušťce 150 mikrometrů (0,15 milimetrů). Tento proces snižuje vnitřní tření a optimalizuje tím i spotřebu paliva a emise. Díky lepší distribuci a odvodu tepla ve spalovacím prostoru také snižuje tepelné namáhání motoru. Motor 1,5 TSI je také vybaven technologií aktivního řízení válců (ACT), která při nízké zátěži automaticky odpojuje dva válce a dále tak snižuje spotřebu.

Konektivita: Moderní infotainment a virtuální kokpit

Virtuální kokpit v průběhu roku 2022 součástí standardní výbavy 

Modernizovaná ŠKODA KAROQ bude v průběhu roku 2022 standardně vybavena virtuálním kokpitem mini s displejem o velikosti 8″, který nahradí klasické analogové ukazatele. Od výbavového stupně Style je na přání nabízen virtuální kokpit s 10,25″ displejem a pěti režimy zobrazení, které lze individuálně nastavit.

Mobilní online služby ŠKODA Connect a aplikace infotainmentu

KAROQ umožňuje přístup k rozsáhlým mobilním online službám ŠKODA Connect. Služba vzdálený přístup pracuje ve spojení s aplikací MyŠKODA. Řidič tak může na dálku přes mobilní telefon vůz odemknout nebo zamknout, zobrazit aktuální pozici automobilu na mapě nebo aktivovat výstražná světla a klakson, aby vůz snadno našel na velkém parkovišti. Součástí služeb Infotainment online v novém voze ŠKODA KAROQ jsou aplikace v infotainmentu vozidla, které zobrazují aktuální zprávy, informace o počasí nebo umožňují synchronizaci osobního Google kalendáře. Díky bezdrátové technologii SmartLink lze prostřednictvím Android Auto a Apple CarPlay připojit chytré telefony. Nabíjecí box pro smartphone, který je k dispozici na přání, umožňuje bezdrátové nabíjení mobilního telefonu a zároveň je zde zesílený příjem signálu pro mobilní zařízení.

Bezpečnost: Až devět airbagů a mnoho asistenčních systémů

Cestující ve voze ŠKODA KAROQ chrání v případě nehody až devět airbagů. Součástí standardní výbavy jsou airbagy řidiče a spolujezdce, boční airbagy vpředu, hlavové airbagy a kolenní airbag řidiče. Boční airbagy vzadu jsou nabízeny na přání společně s Proaktivní ochranou cestujících v rámci paketu ochrana cestujících. Pokud senzory, které jsou nově umístěny také v zadní části vozu, zaznamenají nebezpečí nárazu nebo nouzové či panické brzdění, systém automaticky zavře otevřená okna nebo panoramatickou střechu, spustí varovná světla a předepne bezpečnostní pásy předních sedadel. V případě nárazu vůz na místě zastaví multikolizní brzda a zabrání tak dalšímu pohybu vozidla. 

Komfort a bezpečí zvyšuje mnoho asistenčních systémů

Součástí standardní výbavy je Front Assist s funkcí nouzové brzdy a prediktivní ochranou chodců. Asistovaná jízda 2.0, která je k dispozici na přání, sdružuje několik asistenčních systémů. Některé z nich jsou také nabízeny samostatně. Asistovaná jízda 2.0 je k dispozici ve dvou verzích a zahrnuje Prediktivní tempomat. Ten zpracovává kromě údajů kamery v čelním skle i data z navigačního systému a s předstihem upravuje rychlost např. před zatáčkami nebo dle rychlostních limitů. Pokud je KAROQ vybaven automatickou převodovkou DSG, dokáže systém vůz samočinně zastavit a jestliže stání nepřekročí dobu tří sekund, zajistí také opětovný automatický rozjezd vozidla. Součástí Asistované jízdy 2.0 je také vylepšená verze Rozpoznávání dopravních značek, která využívá lepší kameru, dále Adaptivní vedení v jízdním pruhu, které rozpozná i práce na silnici a veškerá ohraničení vozovky, Asistent změny jízdního pruhu, který je aktivní až do vzdálenosti 70 m a včas varuje řidiče, pokud se zezadu blíží jiná vozidla, dále Automatické parkování, Asistent při jízdě v koloně a Nouzový asistent. Asistovaná jízda 2.0 Top nabízí navíc Panoramatický kamerový systém. Ten pomocí čtyř kamer promítá okolí vozu na displej infotainmentu. Asistovaná jízda také pomocí Detekce držení volantu minimálně každých 15 sekund kontroluje, zda má řidič neustále ruce na volantu, a v případě například zdravotní indispozice řidiče tak dokáže zjistit, že vozidlo případně nikdo neovládá. Pokud taková situace nastane, zasáhne Nouzový asistent, který zapne varovná světla a v rámci jízdního pruhu, ve kterém automobil jede, začne brzdit až do úplného zastavení. Při parkování pomáhají chytré parkovací senzory, které umí v případě hrozící kolize samy zastavit vůz a předejít nepříjemným situacím na parkovišti. Na přání je také dostupný Asistent pro manévrování s přívěsem. Některé ze zmíněných asistenčních systémů budou pro modernizovaný model KAROQ k dispozici v rámci náběhové strategie později v roce 2022.