Mini odhalilo koncept Aceman, elektrický crossover, který by se časem mohl přidat k řadě značky umístěné mezi Cooperem a Countrymanem. Zatím neexistuje žádná časová osa, kdy by se Aceman mohl dostat do výroby. Mini toho z hlediska technických specifikací mnoho neprozradilo, místo toho se zaměřilo na svérázné designové prvky, jako jsou maticové LED světlomety, střešní nosič Union Jack a projektor na palubní desce.

Čím vůz zaujme?

Zatímco mnoho dnešních elektromobilů zahrnuje elegantní design, který se zdá být inspirován Tronem nebo Star Trekem, nový elektrický koncept Mini má jiný přístup. Tento nový crossover, nazvaný koncept Mini Aceman, vypadá drze a zdá se, že je inspirován videohrami jako Nintendo’s Animal Crossing nebo Super Mario Brothers. Mini tvrdí, že Aceman předvádí budoucí sériové vozidlo, které se vejde mezi hatchback Cooper a subkompaktní SUV Countryman.

V současné době neexistuje žádná časová osa, kdy by se Aceman mohl dostat do výroby, ale vzhledem k tomu, že Clubman má opustit sestavu v roce 2024, mohlo by to být někdy kolem té doby. Zatím také nejsou k dispozici žádné technické specifikace, ale doufejme, že Concept Aceman zlepší dojezd 177 km Cooper Electric.

Pravděpodobně jste si již všimli, že jméno Acemana je jen jedno písmeno od podivného Mini Pacemana, dvoudveřové verze Countrymana prodávané v letech 2013 až 2016. Ve srovnání s tímto modelem je Aceman širší a vyšší, což by mělo aby byl uvnitř prostornější. Navíc se svými čtyřmi dveřmi, plastovým obložením, geometrickými podběhy kol a střešním nosičem by měl Aceman oslovit drsnější dav, i když ten, kdo dokáže ocenit i roztomilé věci.

Základní tvar Acemana je čisté Mini, ale detaily vypadají, jako by pocházely z alternativního kresleného vesmíru plného 8bitových tvarů a duhových světel. Ráfky vypadají jako vějířové hrací karty a přední světlomety a mřížka chladiče jsou ohraničeny pevným světlem s centrální LED maticí, která připomíná staré hračky Lite-Brite.

Matrixová světla dokážou mrkat na řidiče a zobrazovat horní polovinu vlajky Union Jack a přední část svítí stále jasněji, když se k vozidlu přibližujete. Také zadní světla mají podobné světelné motivy se svým pixelovaným tvarem poloviny Union Jack. Vzhled doplňují barevné akcenty, jako je zelená střecha a modrý díl předního nárazníku.

Vstupte dovnitř a uvítá vás barevná animace na kruhovém hlavním displeji spolu s projekcí na látkovou palubní desku. Obrazy a interaktivní mapu lze promítat na palubní desku prostřednictvím tří režimů zkušeností Acemana. Jeden z režimů vám dokonce umožňuje hrát s gamifikovanými bublinovými písmeny na palubní desce, když vozidlo stojí. Všechny vizuální animace jsou doprovázeny také zvuky.

Zbytek interiéru také zahrnuje látku, protože Mini konkrétně vyzdvihuje nedostatek chromu a kůže Acemanu. Volant je potažen velurem a sedadla jsou vyšívaná rozmarným vzorem inspirovaným tic-tac-toe. Jinde uvnitř je modulární středová konzola, jasně fialové bezpečnostní pásy a reproduktory v barvě západu slunce.

Stejně jako koncept Aceman hledí do karikaturní budoucnosti, ctí také odkaz Mini. Příčníky střešního nosiče jsou navrženy tak, aby vypadaly jako vlajka Union Jack, a samotná střecha a některé detaily interiéru jsou oděny do British Racing Green.