ŠKODA nastupuje s novým vozem Fabia R5 na start rally na středomořském ostrově Korsika (1. až 4. října) se třemi vítězstvími v závodech WRC 2 v řadě. I na jedenáctém podniku sezóny mistrovství světa FIA v rally (WRC 2) sází ŠKODA s novým soutěžním vozem n

ŠKODA Fabia R5

„Nový vůz Fabia R5 v dosavadním průběhu sezóny ukázal, co se v něm skrývá. Na Korsice bychom chtěli v naší úspěšné sérii pokračovat. Tato soutěž bude velkou výzvou pro naše auto a zejména pro naše posádky, které tentokrát bohužel nemají se zdejšími rychlostními zkouškami téměř žádné zkušenosti. Zde bude každá chyba bez milosti potrestána,“ říká šéf ŠKODA Motorsportu Michal Hrabánek.

Rally Korsika

‚Tour de Corse’, která se letos koná po 58., patří celkově k nejnáročnějším rally. Na úzkých, křivolakých horských silnicích, částečně lemovaných strmými skalními stěnami na straně jedné a mořskými útesy na straně druhé, je potřeba skutečně milimetrová přesnost. Od pátku do neděle je třeba v těchto dechberoucích kulisách absolvovat celkem devět rychlostních zkoušek a ujet tak přes 330 měřených kilometrů. Kromě obou továrních posádek ŠKODA nastoupí na Rally Korsika s vozem ŠKODA Fabia R5 také bývalý mistr Evropy Armin Kremer.

„Rally na Korsice je velkou výzvou. Chceme jet na vítězství. Jsme velice motivovaní a víme, že si nesmíme dovolit žádnou velkou chybu,“ říká Esapekka Lappi. Tento finský jezdec, který je nyní čtvrtý v celkové klasifikaci WRC 2, získal v této sezóně WRC 2 s vozem Fabia R5 dosud dvě vítězství (Polská rally a Finská rally). Jelikož tři posádky, které jsou v klasifikaci před ním, tento podnik vynechávají, mohl by se Lappi s dobrým výsledkem posunout ke špici mistrovství světa.

Nadějné vyhlídky před tímto podnikem má ve WRC 2 také tovární posádka ŠKODA Pontus Tidemand/Emil Axelsson. Tidemand přijíždí na Korsiku jako čerstvý šampion asijsko-pacifického mistrovství (APRC). Finský jezdec si titul v APRC zajistil předčasně o druhém zářijovém víkendu vítězstvím na Japonské rally. Je to již čtvrtý zisk titulu v APRC po sobě pro jezdce značky ŠKODA – předtím ho získali Chris Atkinson (2012), Gaurav Gill (2013) a Jan Kopecký (2014).

Šéf ŠKODA Motorsportu Hrabánek: „Celý tým blahopřeje posádce Pontus Tidemand a Emil Axelsson k zisku titulu v APRC. Oba ve své první sezóně v týmu ŠKODA Motorsport odvedli super práci.“ Pontus Tidemand dodává: „Vítězstvím v APRC se mi splnil jeden sen. Teď se velice těším na následující start v mistrovství světa. Rally na Korsice bude velice náročná. Cílem je místo na stupních vítězů. Proto musíme hlavně zachovat chladnou hlavu.“´

Nový vůz ŠKODA Fabia R5 již během své první sezóny ukázal, že je schopen vítězit. Kromě úspěšného vystoupení ve WRC 2 má Fabia R5 na svém kontě již tři národní mistrovské tituly. V českém mistrovství si titul zajistil Jan Kopecký, který dosáhl pěti vítězství v pěti podnicích sezóny. V Rakousku vyhrál národní šampionát zkušený Raimund Baumschlager. V Maďarsku se mistrem stal Norbert Herczig.

Víte, že …

… ŠKODA Motorsport letos ve WRC 2 jako jediný tým vyhrála tři soutěže v řadě? Esapekka Lappi a Janne Ferm triumfovali v Polsku a ve Finsku a jsou tak jedinou posádkou, která má na kontě dvě vítězství ve WRC 2 po sobě. Na Rally Deutschland vyhrála s převahou posádka Jan Kopecký/Pavel Dresler s vozem ŠKODA Fabia R5.

… ŠKODA Motorsport jasně vede klasifikaci týmů ve WRC 2? Tým získal z pěti startů ideální počet 125 bodů a má tak náskok 24 bodů před Youth and Sports Qatar Rally Team.

… tovární jezdec ŠKODA Esapekka Lappi je v klasifikaci jezdců ve WRC 2 na nadějném čtvrtém místě, ačkoli absolvoval pouze polovinu z dosavadních deseti podniků sezóny? Se 70 body ztrácí 27 bodů na vedoucího jezdce Násira Al-Attíju, který ovšem absolvoval o jeden podnik více. Za každé vítězství se připisuje 25 bodů. Pontus Tidemand (61 bodů) je jako další tovární jezdec ŠKODA na místě šestém. Hned za ním následuje vítěz Německé rally Jan Kopecký (40 bodů), třetí jezdec úspěšného týmu.

… francouzská rally mistrovství světa slaví po sedmi letech svůj comeback na středomořský ostrov Korsika? V uplynulých letech se podnik mistrovství světa konal v domovině trojnásobného mistra světa Sébastiena Ogiera (Volkswagen) v Alsasku. Oficiální letošní název podniku zní „Tour de Corse Rallye de France“.

… „Tour de Corse“ byla již v letech 1973 až 2008 součástí mistrovství světa FIA v rally (WRC)? Pro WRC 2 to bude na Korsice premiéra. Mistrovství se poprvé konalo v roce 2010.

… celkově se Rally Korsika koná již po 58.? První ročník proběhl v roce 1956. V mezidobí bylo třeba při rally absolvovat přes 1 000 měřených kilometrů. Letos je to těsně nad 330 km na devíti rychlostních zkouškách.

… tradiční podnik na Korsice bývá také označován jako „rally 10 000 zatáček“? Z velké části se jede po úzkých, křivolakých horských silnicích se skalními stěnami na jedné straně a strmými mořskými útesy na straně druhé.

… rally je obávaná kvůli četným defektům pneumatik? Většinou se jede po drsném, hrubém asfaltu, navíc v zatáčkách zkráceném. To extrémně zatěžuje pneumatiky.

… „Tour de Corse“ je pro ŠKODA Motorsport dobrou náplastí? V roce 2013 se Jan Kopecký na cestě k pozdějšímu zisku titulu v mistrovství Evropy FIA v rally (ERC) umístil na druhém místě. V roce 2014 zde Esapekka Lappi oslavil zisk evropského titulu.

… rally vede všemi částmi Korsiky? V Ajacciu na západním pobřeží je start a cíl. V pátek se přenocuje v Bastii na severu, v sobotu v jižním Porto Vecchio. Servisní centrum je v Corte v centru ostrova.

… Korsika je čtvrtým největším středomořským ostrovem a má přes 300 000 obyvatel? Nejvyšší hora Monte Cinto měří 2706 metrů.