› Bývalý mistr světa kategorie WRC2 Andreas Mikkelsen se spolujezdcem Torsteinem Eriksenem z Norska slaví s vozem Škoda Fabia RS Rally2 týmu Toksport WRT své druhé vítězství v této kategorii
› Finská posádka Sami Pajari/Enni Mälkönen si s dalším vozem Škoda Fabia RS Rally2 týmu Toksport WRT dojela pro druhé místo v kategorii WRC2 a vítězství v kategorii WRC2 Challenger.
› Oliver Solberg se spolujezdcem Elliottem Edmondsonem (Škoda Fabia RS Rally2) zajeli nejrychlejší časy v kategorii WRC2 na téměř polovině rychlostních zkoušek

Škoda Fabia RS Rally2

Andreas Mikkelsen se spolujezdcem Torsteinem Eriksenem zvítězili na Estonské rally, osmém podniku FIA Mistrovství světa FIA v rally (WRC), v kategorii WRC2. Norové se s vozem Škoda Fabia RS Rally2 provozovaným týmem Toksport WRT dostali po páté rychlostní zkoušce do vedení a do cíle dojeli s náskokem 9,7 sekundy před svými finskými týmovými kolegy Sami Pajarim/Enni Mälkönenem. Bývalý mistr světa kategorie WRC2 Andreas Mikkelsen se díky svému druhému vítězství v letošní sezóně posunul na druhé místo celkového pořadí kategorie WRC2.

Zatímco Mikołaj Marczyk se spolujezdcem Szymonem Gospodarczykem zajeli s vozem Škoda Fabia RS Rally2 nejrychlejší čas kategorie WRC2 na úvodní rychlostní zkoušce v ulicích města Tartu, od první páteční rychlostní zkoušky převzali vedení v dané kategorii Oliver Solberg se spolujezdcem Elliottem Edmondsonem. Do servisní přestávky si posádka týmu Toksport WRT vybudovala před svými týmovými kolegy Andreasem Mikkelsenem/Torsteinem Eriksenem náskok 13,5 sekundy. Avšak příliš blízké setkání s kamenem, jehož následkem byl zničený tlumič, posádku Solberg/Edmondson v páté etapě až do konce dne zastavilo.

S opraveným vozem Škoda Fabia RS Rally2 švédsko-britská dvojice znovu odstartovala až do druhého dne soutěže a okamžitě byla nejrychlejší posádkou kategorie WRC2. Nakonec vyhráli deset z 21 rychlostních zkoušek celé rally. Díky třetímu místu na závěrečné power stage získal Solberg alespoň jeden mistrovský bod. „Musím říci, že to byl velmi neuspokojivý víkend. Ale byli jsme rychlí, a to je nakonec nejdůležitější,“ komentoval své účinkování syn bývalého FIA mistra světa v rally Pettera Solberga.

Po Solbergově chybě převzala vedení kategorie WRC2 posádka Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen (Škoda Fabia RS Rally2). Oba Norové zvolili taktický přístup a příliš neriskovali. Po zbytek rally si udržovali náskok před svými kolegy z týmu Toksport WRT Sami Pajari/Enni Mälkönen přibližně 15 sekund. „Po celý víkend jsme měli konstantní rychlost. Po odstoupení Olivera a Elliotta jsme se jen snažili udržet co největší náskok. Tato strategie fungovala dokonale,“ shrnul Mikkelsen své druhé vítězství v kategorii WRC2 letošní sezóny. Díky 27 bodům z Estonska, včetně dvou bodů za power stage, se v celkovém hodnocení kategorie WRC2 posunul na druhé místo.

Sami Pajari/Enni Mälkönen, kteří skončili v kategorii WRC2 druzí, vyhráli v kategorii WRC2 Challenger. Jejich týmoví kolegové z týmu Toksport WRT Marco Bulacia/Diego Vallejo a Mikołaj Marczyk/Szymon Gospodarczyk se v této kategorii postarali o kompletní stupně vítězů pro vozy Škoda. Vítězství v subkategorii WRC Masters Cup, vyhrazené pro jezdce starší 50 let, si odvezli Alexander Villanuevo a José Murado. Španělská posádka vozu Škoda Fabia RS Rally2 se díky druhému vítězství v sezóně ujala celkového vedení v této kategorii.

Posádky kategorie WRC2 ještě zůstanou na rychlých a plynulých šotolinových rychlostních zkouškách, zamíří totiž do města Jyväskylä. Nadcházející Finská rally se jede již za dva týdny (3.–6. srpna 2023).

Estonská rally, 20.–23. července 2023, výsledky kategorie WRC2

1. Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen (N/N), Škoda Fabia RS Rally2, 2.45:57,3 h
2. Sami Pajari/Enni Mälkönen (FIN/FIN), Škoda Fabia RS Rally2, +9,7 s
3. Emil Lindholm/Reeta Hämäläinen (FIN/FIN), Hyundai i20 N Rally2, +1:21,7 min
4. Marco Bulacia/Diego Vallejo (E/E), Škoda Fabia RS Rally2, +2:03,6 min
5. Mikołaj Marczyk/Szymon Gospodarczyk (PL/PL), Škoda Fabia RS Rally2, +2:22,9 min

Průběžné pořadí kategorie WRC2/Jezdci (po 8. z 13 rally)

1. Yohan Rossel (F), Citroën, 77 bodů (ze 4 rally)
2. Andreas Mikkelsen (N), Škoda, 69 bodů (ze 3 rally)
3. Oliver Solberg (S), Škoda, 65 bodů (z 5 rally)
4. Gus Greensmith (GB), Škoda, 62 bodů (ze 3 rally)

Číslo rally: 19

Posádky vozů Škoda Fabia RS Rally2 zajely nejrychlejší časy kategorie WRC2 na 19 z 21 rychlostních zkoušek rally. Většinu rychlostních zkoušek vyhrála posádka Oliver Solberg/Elliott Edmondson (10). Jejich týmoví kolegové z týmu Toksport WRT Sami Pajari/Enni Mälkönen vyhráli šest rychlostních zkoušek, vítězové kategorie WRC2 Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen byli nejrychlejší dvakrát. Jedno vítězství na rychlostních zkouškách si připsali Mikołaj Marczyk/Szymon Gospodarczyk.