ŠKODA a piloti vozu Fabia Super 2000 byli v Paříži oficiálně honorováni šampiony letošního ročníku šampionátu Intercontinental Rally Challenge (IRC).

110 let motoristických aktivit

ŠKODA letos dominantním způsobem zvítězila podruhé za sebou v hodnocení značek, Andreas Mikkelsen se s Fabií Super 2000 stal šampionem mezi jezdci. Na druhém a třetím místě skončili další piloti Fabií – Jan Kopecký a Juho Hänninen. K tomu získala posádka týmu Red Bull ŠKODA Hänninen/Markkula poprvé v historii titul mistrů světa kategorie SWRC. Jubilejní rok 2011, kdy značka slaví 110 let motoristických aktivit, se tak stal nejúspěšnějším rokem v historii ŠKODA Motorsportu.

ŠKODA Fabia Super 2000

Piloti vozu ŠKODA Fabia Super 2000 opanovali v letošním ročníku IRC osm z celkových jedenácti soutěží, ve třech z nich dokonce obsadili všechny stupně vítězů (Azorské ostrovy, Barum Rally, Kypr). Mikkelsen triumfoval ve Skotsku a na Kypru, Kopecký na Barum Rally a v Maďarsku, Hänninen na Kanárských ostrovech, Ukrajině a Azorských ostrovech a Loix v Belgii. Andreas Mikkelsen zároveň vyhrál nejvíce rychlostních zkoušek ze všech pilotů právě skončeného ročníku – celkem 38.

Michal Hrabánek

Šéf týmu ŠKODA Motorsport uplynulou sezonu hodnotí: “Rok 2011 byl fantastický pro celou značku ŠKODA. Obhájili jsme vítězství ve značkách v šampionátu IRC, Andreas Mikkelsen a Ola Floene získali s tovární Fabií Super 2000 titul mezi jezdci, posádka Hänninen/Markkula vybojovala pro Škodu historicky první titul mistrů světa v kategorii S-WRC. Úspěchem jsou i vítězství ve čtyřech národních šampionátech (Česká Republika, Slovensko, Bulharsko a Slovinsko). Letošní sezonu musíme hodnotit jako maximálně úspěšnou, celý tým zaslouží obrovské uznání.”

Andreas Mikkelsen

Šampion IRC 2011: “Chtěl bych poděkovat celé značce ŠKODA za fantastickou možnost být součástí špičkového týmu se skvělým vozem a top zázemím. Stále nemohu uvěřit, že jsem důvěru ve mně vloženou mohl splatit titulem už v první profi-sezoně . Už se nemohu dočkat sezony další, ve které se pokusíme jako první v historii IRC titul obhájit.”

Juho Hänninen

Mistr světa SWRC 2011, šampion IRC 2010 a v letošním roce třetí v IRC: “Splnili jsme si s Mikkem tento rok náš sen zvítězit v mistrovství světa, což byl náš hlavní cíl. Účast v IRC nebyla pravidelná, proto můžeme být s třetím místem rovněž spokojeni. Jsem rád, že jsme pomohli týmu k titulu mezi značkami IRC.”

Jan Kopecký

Potřetí za sebou vícemistr IRC: “Určitě jsem trochu zklamaný, letos jsme byli titulu opravdu blízko, chyběl nám pouhý bod. Ale nebudeme žehrat nad osudem. Druhé místo v tak silné konkurenci je určitě dobrým výsledkem.”