Na udílení cen mezinárodní automobilové federace FIA za letošní rok si značka ŠKODA odnesla dva poháry – za vítězství v mistrovství Evropy (posádka Hänninen/Markkula) a za historický triumf v asijsko-pacifickém šampionátu (posádka Atkinson/Prevot). Vítězs

ŠKODA Fabia Super 2000

Vyhlášení mistrů jednotlivých kontinentů a regionů v soutěžích, které FIA pořádá, se každoročně koná pod taktovkou prezidenta FIA Jeana Todta. „Naše mezinárodní úspěchy v tomto roce nás naplňují hrdostí,“ říká šéf ŠKODA Motorsportu Michal Hrabánek. „Ziskem titulů v Evropě a Asii jsme byli úspěšní v regionech, které jsou pro značku ŠKODA zásadní. Ukázali jsme skvělý výkon a schopnosti vozu ŠKODA Fabia Super 2000.“

ŠKODA Motorsport

Juho Hänninen se společně s Mikko Markkulou stali nejúspěšnější posádkou v historii motorsportu značky ŠKODA. Za dobu svého čtyřletého působení v továrním týmu ŠKODA Motorsport získali s vozem ŠKODA Fabia Super 2000 titul v IRC (2010), SWRC (2011) a letos přidali titul evropských šampionů. Stali se tak zároveň jedinou posádkou na světě, která drží tituly všech těchto šampionátů. V rámci mistrovství Evropy zvítězili letos Hänninen s Markkulou ve čtyřech soutěžích (Chorvatsko, Belgie, Turecko a v Čechách).

Juho Hänninen komentuje: „Chtěli bychom poděkovat celé značce ŠKODA za perfektní podmínky a skvělý vůz, na který se bylo možné vždy plně spolehnout. Vyhráli jsme spoustu soutěží a titulů a uplynulé čtyři roky byly nejskvělejší v našich kariérách. ŠKODA v nás vložila důvěru a dala nám skvělou šanci.“ Finská posádka Juho Hänninen/Mikko Markkula opouští po čtyřech letech tým ŠKODA Motorsport.

Asijsko-pacifický šampionát

ŠKODA získala letos díky australsko-belgické dvojici Chris Atkinson / Stéphane Prevot historicky první titul ve značkách i jezdcích v asijsko-pacifickém šampionátu (APRC).

Chris Atkinson dodává: „Měli jsme špičkový vůz a rovněž významnou podporu přímo z centrály značky ŠKODA. APRC je náročný šampionát, poznali jsme to již v minulosti, a tak pro nás letos bylo velkou výzvou v něm uspět. Chtěli bychom všem, kteří se na tomto úspěchu podíleli, upřímně poděkovat.“

Atkinson s Prevotem zvítězili na Novém Zélandu a v Austrálii a na zbývajících soutěžích (kromě Japonska, kde nestartovali) obsadili vždy druhé místo.

Rok 2012 se řadí k nejúspěšnějším v historii motorsportu značky ŠKODA:

› Letos potřetí v řadě získal tým značky ŠKODA titul v IRC a ŠKODA se tak stala nejúspěšnější značkou tohoto šampionátu v její historii.
› Potřetí v řadě získala posádka továrního vozu ŠKODA Fabia Super 2000 titul mezi jezdci – v roce 2010 Juho Hänninen/Mikko Markkula, letos obhájili svůj loňský primát Andreas Mikkelsen/Ola Floene.
› Hänninen s Markkulou triumfovali v evropském šampionátu a úspěšnou sezonu završilo vítězství značky ŠKODA v asijsko-pacifickém šampionátu (APRC).
› Tovární posádka Jan Kopecký/Pavel Dresler triumfovala v českém šampionátu.
› V letošním roce získali jezdci vozu ŠKODA Fabia Super 2000 ještě tituly v národních šampionátech Rakouska (Raimund Baumschlager), Německa (Mark Wallenwein), Slovinska (Aleks Humar), Turecka (Luca Rossetti) a Bulharska (Dimitar Iliev).