Značka ŠKODA slaví další úspěch. Potřetí v řadě zvítězila v hodnocení značek šampionátu Intercontinental Rally Challenge (IRC). Svůj hattrick stvrdila na Rally San Remo, předposlední soutěži letošního IRC.

Škoda Fabia S2000

ŠKODA se stala nejúspěšnější značkou IRC s 27 vítězstvími a Juho Hänninen s Mikko Markkulou nejúspěšnější posádkou s 11 prvenstvími. Hänninen s Markkulou se letos stali rovněž mistry Evropy a Kopecký s Dreslerem českými šampiony.

Michal Hrabánek

Šéf týmu ŠKODA Motorsport, shrnuje úspěšné vystoupení v IRC: „Získali jsme ceněný IRC hattrick a dosáhli tím s vozem ŠKODA Fabia Super 2000 historického úspěchu – stali se nejúspěšnější značkou šampionátu IRC. Naši jezdci mají na kontě zároveň nejvíce vítězství. Je to ta nejlepší odměna pro všechny členy týmu za jejich špičkovou práci po celé toto úspěšné období. Je před námi ještě závěr sezony, ve kterém bychom chtěli získat rovněž titul mezi jezdci.“

Mistrovství Evropy 2012

Juho Hänninen je s 11 vítězstvími nejúspěšnějším jezdcem historie IRC: „Jsem rád, že jsme našimi třemi letošními vítězstvími (Irsko, Belgie, Česko) pomohli značce ŠKODA k vytouženému hattricku. Měli jsme po celou dobu skvělý vůz a to byl základ našeho úspěchu.“ Juho Hänninen se společně s Mikko Markkulou stali jedinou posádkou na světě, která získala tituly v IRC (2010), mistrovství světa SWRC (2011) a mistrovství Evropy (2012).

Český mistr 2012

Jan Kopecký, trojnásobný vicemistr IRC z let 2009-2011, zvítězil letos na dvou soutěžích IRC – na Kanárských ostrovech a Sicílii: „Chtěl bych poděkovat za šanci být součástí skvělého týmu se špičkovým autem. Dosažených výsledků si v konkurenci špičkových pilotů velmi vážíme.“ Jan Kopecký získal letos s vozem ŠKODA Fabia Super 2000 přesvědčivým způsobem titul českého mistra.

K jezdeckému titulu IRC má nakročeno jeho obhájce Andreas Mikkelsen z týmu ŠKODA UK Motorsport, který je před poslední rally sezony na Kypru, (2. – 4. listopadu), ve vedení. Kyperská soutěž je stejně jako v loňském roce hodnocená dvojnásobným počtem bodů. Mikkelsen byl letos nejrychlejší na Azorských ostrovech a v Rumunsku. Jezdci vozu ŠKODA Fabia Super 2000 slavili tituly již v minulých dvou sezonách – 2010 Juho Hänninen s Mikko Markkulou a v loňském roce Andreas Mikkelsen s Olou Floene.

Jan Kopecký s Pavlem Dreslerem skončili v San Remu druzí a dosáhli svého nejlepšího výsledku na soutěži, která bývá doménou domácích pilotů. Juho Hänninen s Mikko Markkulou odstoupili ze soutěže po havárii ve čtvrté rychlostní zkoušce.