Ve světě, kde se automatické převodovky a elektromobily staly standardem, Aston Martin stále vyrábí vozy s manuální převodovkou. Britská automobilka na oslavu svého 110. výročí odhalila Valour, limitovanou edici supersportovního vozu s motorem V12 se třemi pedály, který vzdává hold bohatému dědictví společnosti. Ukázalo se, že je to mnohem víc než jen rozloučení s manuální převodovkou, protože Aston Martin má ve skutečnosti v plánu postavit další modely speciální edice s převodovkami pro vlastní potřebu.

Duch manuální převodovky

Kreativní šéf Aston Martin, Marek Reichman, osvětlil genezi Valour. Prozradil, že inspirací pro tento pozoruhodný supercar byl úspěch jednorázového Victora, který si získal pozornost, když byl veřejně představen v Hampton Court a získal ocenění Future Classic. Zpočátku byl Victor zamýšlen pouze pro jednoho zákazníka, ale jeho uznání vyvolalo četné dotazy, což vedlo Aston Martin k úvahám o vytvoření více vozů, které by zachytily ducha manuální převodovky.

A co je ještě zajímavější, Mark Newton, šéf zakázkové výroby v Aston Martin, vyjádřil závazek značky udržet manuální převodovku při životě, když řekl: „[…] pokud je to místo, kam se podnikání ubírá, bylo by potěšením pokračovat v práci v návodu.” Zdůraznil jedinečný zážitek, který manuální převodovka nabízí, a poznamenal, že řidiče udržuje neustále v záběru, takže každá jízda je nezapomenutelná.

Reichman souhlasil a řekl, že „kdykoli svět tlačí trend jedním směrem, vždy se najde někdo, kdo chce koupit něco, co jde opačným směrem.

Valor čerpající inspiraci z ikonických modelů V8 Vantage ze 70. a 80. let minulého století spojuje estetiku minulých let s moderním výkonem . Exteriér vyzařuje nostalgii díky véčkové kapotě s výrazným „podkovovým“ větracím otvorem a zaoblenými světlomety. Pod tvarovanou kapotou Valour se skrývá vpředu uložený dvoulitrový přeplňovaný 5,2litrový dvanáctiválcový motor, který je opravdu silný. Tato sila produkuje 705 koní a 555 liber-stop točivého momentu. Co však Valor skutečně odlišuje, je jeho převodovka – šestistupňová manuální převodovka, kterou Aston Martin popisuje jako „na míru“.