Mercedes-Maybach již vyrábí některá vozidla mimo tento svět. Nyní však tato špičková luxusní automobilka spolu se startupem jménem Space Perspective skutečně míří mimo planetu. Partnerství začíná na zemi. SUV Maybach EQS bude po zahájení fungovat jako oficiální dopravní prostředek pro program Space Perspective, který přepraví šest cestujících do jejich přetlakové kapsle. Ke každé kapsli je připojen masivní SpaceBalloon poháněný vodíkem, který zvedá pasažéry rychlostí 14 mil za hodinu do 100 000 stop (naši rezidentní experti z NASA nám připomínají, že vesmír začíná ve výšce 62 mil, takže 100 000 stop není zrovna velká neznámá).

Vesmírné dobrodružství

Každá cesta trvá asi šest hodin, dvě hodiny se tam dostat, dvě hodiny vznášet se ve vesmíru a dvě hodiny po návratu. Není potřeba žádné raketové palivo. A podobně jako elektrický Mercedes-Maybach EQS je výlet Space Perspective uhlíkově neutrální a „zcela tichý,“ poznamenává zakladatelka a spoluvýkonná ředitelka Jane Poynter.

“Všechny nás bereme do vesmíru, ale zcela jiným způsobem, než byste si s největší pravděpodobností kdy představovali,” říká Poynter. “Nezahrnuje to žádné rakety, nejsou tam žádná vysoká G, nejsou tam žádné skafandry – nic z toho. Místo toho používáme balón, který jemně dopraví lidi do vesmíru, abychom měli ten typický astronautský zážitek.”

Vnitřek kapsle Space Perspective vypadá jako luxusní SUV se šesti křesly podobnými obýváku směřujícími k masivním oknům – největším ze všech vesmírných lodí, Poynter poznamenává – s centrálním barem, trochou zeleně a ano, dokonce i koupelnou. Interiér navrhl Space Perspective, ale to se může díky tomuto partnerství změnit.

V budoucnu Maybach plánuje vtisknout vlastní razítko do interiéru každé kapsle. „Nakonec toto úsilí vyvrcholí tím, že se Maybach zapojí do designu interiéru kapsle,“ poznamenává Daniel Lescow, vedoucí Mercedes-Maybach v USA.

První mise Space Perspective má odstartovat později v roce 2024, přičemž v současné době probíhají testy. A cena za let je 125 000 $, což znamená, že lety budou omezeny výhradně na lidi, kteří si pravděpodobně mohou dovolit koupit Maybach EQS.

„Chystáme se vrátit do zkušebních letů nejprve zkušebními lety s posádkou a poté se v polovině příštího roku dostaneme ke zkušebním letům posádky… a poté kolem konce roku budeme v komerčním provozu,“ říká Poynter. “Takže pro nás je to neuvěřitelně vzrušující čas uvést to na trh. Už máme více než 1 650 lidí, kteří si koupili letenky do vesmíru, což je pro nás velmi vzrušující.”