Zvěsti o Caterhamu na baterie kolují internetem už léta, ale konečně existují oficiální důkazy, že automobilka na takovém produktu skutečně pracuje. Společnost představuje svůj koncept EV Seven, který se řídí stejným základním receptem jako ostatní modely z řady Seven, ale nahrazuje spalovací motor čistě elektrickým pohonným ústrojím.

První elektrický Caterham

Caterhamu s vývojem pomáhá Swindon Powertrain, který poskytuje elektromotor a jeho pomocné komponenty. Špičkový výkon systému je 240 koní a 184 liber-stop okamžitého točivého momentu. Zrychlení z 0 na 100 km za hodinu trvá přibližně 4,0 sekundy, ale o maximální rychlosti vozidla není ani slovo.

Caterham si představuje elektrický Seven jako dráhovou hračku, která by měla umožňovat 20minutovou jízdu, po níž následuje 15minutové nabíjení a dalších 20 minut zábavy na trati. Pravděpodobně byste byli v pokušení říci, že BEV není ideální pro použití na trati, ale Caterham říká, že koncept váží jen o 70 kilogramů více než Seven 485. Celková hmotnost vozidla je těsně pod 700 kg.

Elektrickou energii zajišťuje 51kilowatthodinová baterie s využitelnou kapacitou kolem 40 kWh. Společnost tvrdí, že baterie má větší vyrovnávací paměť než u běžného elektromobilu, aby baterie bezpečně vydržela náročné používání na trati s následným rychlým nabíjením. Když už mluvíme o nabíjení, špičkový DC nabíjecí výkon, který EV Seven podporuje, je až 152 kilowattů.

Elektrický Caterham také těží z hardwarových upgradů vypůjčených ze Seven 420 Cup. Patří mezi ně diferenciál s omezenou svorností a nastavitelné tlumiče Bilstein. Dalšími důležitými novinkami pro Seven jsou rekuperační brzdy a čtyřpístkové brzdové třmeny.

Bohužel Caterham říká, že nemá v plánu uvést toto elektrické vozidlo do výroby. Místo toho jej použije jako „testovací zařízení, abychom viděli, jak dobře funguje pohonná jednotka EV pro konkrétní případy použití našich zákazníků“. EV Seven bude mít svůj veřejný debut během letošního červencového festivalu rychlosti v Goodwoodu. Další elektrický koncept Caterhamu bude odhalen koncem tohoto roku.