Japonská strojírenská společnost chce ukázat, že nízká hmotnost a elektrická energie se nemusí navzájem vylučovat. Společnost AIM ve středu poskytla úplné specifikace pro svůj EV Sport 01, koncept elektrického sportovního vozu, který byl poprvé představen v dubnu a jehož design vytvořilo SN Design Platform, designové studio bývalého šéfa designu Nissan Shiro Nakamury. Nakamura byl zodpovědný za několik výjimečných Nissanů a Infinitis, včetně aktuálního R35 Nissan GT-R.

Zajímavé specifikace

Podle AIM má EV Sport 01 výkon 483 koní a váží pouhých 1424 kg. Pro srovnání, hypercar Lotus Evija, jedno z nejlehčích elektrických vozidel ve výrobě, váží více než 1678 kg.

Energii dodává dvoumotorový pohon zadních kol, který vyvinula společnost AIM, a 81kwh lithium-iontová baterie zajišťuje energii pro motory. To vše sedí v podvozku s centrální vanou z uhlíkových vláken a hliníkovými pomocnými rámy s dvojitým lichoběžníkovým zavěšením vpředu i vzadu. Na tělo se také používají kompozitní materiály z uhlíkových vláken, které pomáhají udržet váhu.

Díky kompaktním rozměrům je vůz lehký. EV Sport 01 měří na délku něco málo přes 153 palců – přibližně velikost hatchbacku Mini Cooper – a je navržen pro sezení pro dva.

Společnost AIM se sídlem ve městě Nagoya je odborníkem na pohonné jednotky a dokonce soutěžila v závodě 24 hodin Le Mans s prototypem provozujícím vlastní 5,5litrový V-10 společnosti. Jeho tým Oreca Matmut AIM dokázal během závodu v roce 2010 skončit až na čtvrtém místě.

Společnost uvedla, že nyní vyvíjí elektromotory používané v EV Sport 01, známém jako řada APM200, pro použití OEM a potenciální sériová vozidla uvedená na trh AIM. Prvním z těchto vozidel se značkou AIM by mohl být EV Sport 01. Společnost uvedla, že v současné době zpracovává studii proveditelnosti pro výrobu omezeného provozu.

AIM představí EV Sport 01 na Goodwood Festival of Speed v roce 2023, který se koná ve Spojeném království od 13. do 16. července.