Ach, padesátá léta. Automobilový design v Americe byl silně ovlivněn dobou proudových letadel. Lidé byli blázni do nových proudových letadel, ale toto byla také éra, kdy jaderná energetika nabírala pokroky. Co by se stalo, kdyby měl jaderný vliv stejný dopad na motoristický svět?

Nevšední konstrukční studie

To je to, co Ford zkoumal se zvláštním konceptem, který je zde představen, nazvaný Nucleon. Fotografie konceptu a původní tisková zpráva Fordu z roku 1958 byly nedávno přidány do stále se rozšiřujícího Ford Heritage Vault. Toto byla pouze konstrukční studie, která měla vidět, jak by mohla vypadat budoucí vozidla s jadernou energií. Kulatá věc v “lůžku” Nucleonu je energetická kapsle obsahující nepopsatelné atomové jádro.

Kromě toho má elegantní design zatahovací nárazníky pro lepší aerodynamickou účinnost. Prostor pro cestující má elektronické systémy klimatizace. Podle vydání Ford předpokládal dojezd 5 000 mil, než bude nutné Nucleon dobít. Samozřejmě to vše bylo čistě spekulativní. Tento design nikdy nepokročil za designový experiment v měřítku 3:8, takže v žádném okamžiku neexistoval koncept, který by křižoval ulicemi Detroitu s jaderným reaktorem vzadu.

Tisková zpráva uvedla, že návrh předpokládá budoucnost, kde budou jaderné reaktory dostatečně malé, aby se vešly do auta. V roce 2023 jsou tyto reaktory stále obrovské, protože jsou to v podstatě velké parní stroje. Ford pravděpodobně viděl budoucnost, kde jaderné reakce generovaly energii přímo, i když stále přemýšlíme, jak by se dal dobít rozkládající se prvek.

Fordova vize budoucnosti však nebyla úplně mimo. Tisková zpráva zmiňovala nabíjecí stanice nahrazující čerpací stanice, a to se děje nyní, když vývoj elektromobilů expanduje. Ford také popsal Nucleon jako s elektronickými zařízeními vpředu a vzadu, která varují cestující před blízkými vozidly. Dnes jsou takové asistenční systémy u nových vozidel běžné, u některých modelů dokonce slouží jako standardní výbava.

A pokud zažíváte nějakou zvláštní obeznámenost s designem Nucleonu, můžete být jen hráč. Herní franšíza Fallout údajně založila své retro-futuristické vozy poháněné fúzí na konceptu Nucleon.