Koenigsegg v pondělí oznámil, že zrychlil Jesko z nuly na 400 km/h a zpět na nulu za rekordních 27,83 sekundy. Čas překonal starý rekord z roku 2023, který držel Koengisegg Regera, o 0,98 sekundy.

Mimořádný výkon

Švédský výrobce superaut uvedl, že Jesko Absolut také překonalo rekord 0-250-0 mph, když dosáhlo tohoto výkonu za pouhých 28,27 sekund (o 1,33 sekundy rychlejší než rekord Regery). Stanovil také rekord pro nejrychlejší sériové auto na 400 km/h a 250 mph za 18,82 sekundy a 19,2 sekundy. Všechny čtyři rekordy byly dosaženy s továrním testovacím jezdcem Markusem Lundhem na letišti ve švédském Örebro ve čtvrtek 27. června.

Jesko je jedním z nejextrémnějších superaut na planetě. Jeho 5,0litrový V-8 s dvojitým turbodmychadlem dává 1600 koní na benzín E85. Se zadními koly je spojena prostřednictvím toho, co Koenigsegg nazývá Light Speed Transmission (LST), devítistupňové převodovky, která využívá sedm spojek pro ultrarychlé řazení.

Vůz použitý k vytvoření rekordů jezdil na E85 a byl bez úprav, kromě ochranné klece a sedadla řidiče z Koenigsegg One:1 „upřednostňovaného řidičem“, podle společnosti.

Zde použitá verze Absolut se vyhýbá velkému křídlu a maximálnímu přítlaku ve prospěch rychlosti v přímém směru a optimalizuje odpor pro dosažení lepší akcelerace. I když je tento rekord jistě působivý, zakladatel Christian von Koenigsegg teoretizuje, že Jesko Absolut může dosáhnout rychlosti 531 km/h, pokud bude mít dostatek prostoru. Jsme na okraji svých sedadel a čekáme, až se tento experiment odehraje.