Společný projekt společností Škoda Auto a Volkswagen Group Technology Solutions India (VWITS) se zaměřuje na portfolio aplikací, umělou inteligenci, datovou analytiku a IT služby
› Hlavním cílem je propojení expertů z obou firem, zintenzivnění mezinárodní spolupráce a posílení interních odborných znalostí v oblasti výpočetních technologií
› Centrum má sídlo v Praze a usnadní zahraniční výměnu talentovaných zaměstnanců

Volkswagen Group Technology Solutions India

Škoda Auto otevírá v Praze pobočku společnosti Volkswagen Group Technology Solutions India (VWITS). Nové zázemí posílí spolupráci a vytvoří nové vazby se specialisty v Indii, kde VWITS provozuje jedno ze svých největších globálních IT center. Strategické partnerství a další rozvoj vlastních odborných znalostí podtrhuje úsilí společnosti Škoda Auto učinit zásadní pokrok v oblasti digitalizace, která je základním kamenem podnikové strategie Next Level – Škoda Strategy 2030.

„Digitalizace a rozvoj softwarových řešení je klíčem k úspěchu během transformace automobilového odvětví. Zahájením činnosti nového IT centra a ve spolupráci s dalšími renomovanými odborníky z VWITS vytváříme příležitosti pro nejlepší profesionály v oboru, a to jak z České republiky, tak ze sousedních zemí, aby se připojili k našemu záměru: neustále zlepšovat naši nabídku digitálních služeb – dostupnou ve voze i mimo něj. Digitalizace je klíčová pro další zlepšení zákaznické zkušenosti, ale i pro interní potřeby. Škoda Auto hodlá dále posilovat svou roli jednoho z vedoucích hráčů v oblasti IT v České republice. Těším se na první výsledky našeho společného týmu.“


Holger Peters, člen představenstva společnosti Škoda Auto pro Finance, IT a právní záležitosti

„Škoda Auto a VWITS společně budují most, který propojuje oblasti zájmu, odborné dovednosti, experty a samozřejmě i kulturní přístupy. Díky tomu se koncern Volkswagen a jeho globální IT ještě více sbližují. Jde o důležitý krok v době, kdy jsou synergie na celém světě důležitější než kdy dříve. Touto těsnou spoluprací se nám daří budovat a chránit interní know-how v rámci koncernu Volkswagen, snižovat závislost na externích dodavatelích v citlivých obchodních oblastech a v neposlední řadě šetřit náklady na provoz a údržbu výpočetních technologií.“


Hauke Stars, členka představenstva koncernu Volkswagen pro IT

Most mezi Českou republikou a Indií
Zahájení činnosti nového IT centra spojuje místní odborníky a koncernové experty a funguje jako most mezi Českou republikou a Indií. Volkswagen Group prostřednictvím své dceřiné společnosti VWITS provozuje v jihoasijské zemi jedno ze svých největších globálních IT center a zaměstnává více než 2 600 počítačových specialistů. Indie je důležitým trhem také pro společnost Škoda Auto, protože česká automobilka zde odpovídá za obchodní činnost koncernu Volkswagen a jeho značek, a zároveň hraje významnou roli v plánech na internacionalizaci značky Škoda.

V roce 2018 rozšířila Škoda Auto největší podnikové datové centrum v ČR s projektovanou výpočetní kapacitou 15 petaFLOPS. Navíc již dnes automobilka využívá virtuální realitu, umělou inteligenci či cloudová řešení. Moderní výpočetní technologie se uplatňují při vývoji a testování nových vozů přes pokročilá výrobní zařízení a prvky průmyslu 4.0 až po vývoj a správu dat v rámci palubního softwaru a hardwaru současných vozů. Všechny tyto i další služby mohou těžit z výhod nové strategické spolupráce.

Další posílení interního know-how v oblasti IT ve společnosti Škoda Auto
Nová regionální pobočka VWITS nabídne zprvu místo pro 30 expertů. Jejich úkolem bude ve spojení s kolegy v Indii posílit podporu širokého portfolia IT služeb společnosti Škoda Auto. Hlavním cílem pražského centra je spolupráce s místními poskytovateli softwaru, například v oblasti logistiky, výroby a prodeje automobilů, a to se zaměřením na zdokonalení interních odborných znalostí v oblasti IT a zintenzivnění mezinárodní spolupráce. Počítá se také s výměnou talentovaných zaměstnanců mezi oběma zeměmi a dlouhodobými stážemi expertů ze zahraničí.

V pražské pobočce v Praze-Vysočanech bude nové IT centrum po boku podobně orientovaných IT oddělení společnosti Škoda Auto zajišťujících vývoj pokročilých technologických řešení, datové analytiky a umělé inteligence. Sídlo zde má také kompetenční centrum SAP pro společnosti koncernu Volkswagen, jež provozuje Škoda Auto. Jedno podlaží je vyhrazeno neziskovému vzdělávacímu institutu 42 Prague, kde se inovativním způsobem připravují na kariéru v IT oborech softwaroví vývojáři.

Škoda Auto trvale hledá a vytváří řadu příležitostí pro rozvoj IT řešení. Nedávno například hostila hackathon BeeGreen pro sedm týmů složených z 60 mezinárodních IT odborníků. Dvoudenní programovací maraton se stal unikátní příležitostí pro softwarové firmy, aby předvedly své odborné znalosti a inovativní nápady zaměřené na udržitelnost.

O společnosti Volkswagen Group Technology Solutions India (VWITS)
VWITS je technologickým centrem koncernu Volkswagen s globální působností. Mladý, tým inovátorů a expertů společně pracuje na zlepšování stávajících řešení a současně hledá nové možnosti pro využití moderních technologií. Silné zázemí talentů s více než 2 600 zaměstnanci si zakládá na hodnotách, mezi které patří „to nejlepší pro zákazníka“, „maximální osobní zodpovědnost“, „zvídavost“ a „vedoucí role v oblasti technologií“. Tým vyvíjí technologická řešení přinášející hodnotu celému koncernu VW.