ŠKODA a Volkswagen slaví první výročí úspěšné výroby automobilů v ruském Nižním Novgorodu. Před rokem padl v partnerském závodě společnosti GAZ Group startovní výstřel pro CKD-výrobu modelu ŠKODA Yeti. V současné době z výrobních linek, 420 km východně od

ŠKODA a VOLKSWAGEN Group Rus

Výroba vozů společností ŠKODA AUTO a VOLKSWAGEN Group Rus (VGR) probíhá ve spolupráci s ruskou automobilkou GAZ Group. V rámci výrobních aktivit skupiny Volkswagen je závod v Nižním Novgorodu druhým výrobním pilířem koncernu Volkswagen v Rusku. Zodpovědnost za projekt převzala značka ŠKODA. „Pro růst koncernu Volkswagen a značky ŠKODA na ruském trhu má lokální výroba velký význam,“ říká Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast výroby a logistiky. „Start výroby v Nižním Novgorodu před rokem představoval milník v rozvoji značky ŠKODA v Rusku. Ve společnosti GAZ máme na své straně silného lokálního partnera. Po roce je naše bilance velice pozitivní,“ dodává Oeljeklaus.

Completely Knocked Down

ŠKODA Yeti byla před rokem prvním modelem, který v Nižním Novgorodu v rámci spolupráce sjel z linky v režimu CKD. V červnu roku 2013 byla zahájena výroba nové generace modelu ŠKODA Octavia, od března vyrábí ruský závod také Volkswagen Jetta. Režim CKD (z anglického Completely Knocked Down) představuje plnou výrobu vozu včetně svařovny, lakovny a montáže. Příslušnou dohodu o výrobě na zakázku uzavřeli partneři VGR, GAZ a ŠKODA AUTO v polovině roku 2011.

Pro lokální produkci v režimu CKD investoval partner v Nižním Novgorodu i u lokálních dodavatelů celkem zhruba 300 milionů euro do nových zařízení a do rozsáhlé modernizace. Navíc bylo už počátkem roku 2012 zřízeno nové tréninkové centrum pro místní personál. „Důsledný management kvality ve výrobě je hlavním předpokladem celosvětově jednotné kvality a tím i úspěchu našich vozů. Po roce můžeme konstatovat, že se naše investice vyplatily,“ dodává Michael Oeljeklaus.

ŠKODA Auto

Rusko je důležitým pilířem Růstové strategie ŠKODA. V roce 2012 dosáhla česká automobilka na ruském trhu nového rekordu v podobě 99 100 prodaných vozů. V dosavadním průběhu roku 2013 dodala značka ŠKODA ruským zákazníkům 78 900 vozů. Rusko se tak stalo třetím největším odbytištěm značky ŠKODA na světě a druhým největším v Evropě. Zhruba 52 procent prodejů značky ŠKODA v prvních jedenácti měsících roku 2013 připadlo na model ŠKODA Octavia.

Vozy Octavia a Yeti, vyráběné v Nižním Novgorodu hrají v růstových plánech společnosti ŠKODA AUTO důležitou roli. S 41 800 prodanými vozy je ŠKODA Octavia v Rusku zdaleka nejprodávanějším modelem české automobilky. Třetí generace modelu Octavia výrazněji než kdykoli předtím definuje měřítka v segmentu kompaktních vozů. Tento model přesvědčí bezkonkurenční nabídkou prostoru, novým designem, vysokou funkčností, moderními bezpečnostními a komfortními systémy, nízkou spotřebou, řadou ‚Simply Clever’ detailů a pro značku ŠKODA typickým poměrem ceny a užitné hodnoty.

Také ŠKODA Yeti je mezi ruskými zákazníky velice oblíbená. Od ledna do listopadu 2013 dodala ŠKODA zákazníkům v Rusku 12 300 vozů tohoto modelu. Před několika týdny značka v Evropě poprvé představila kompletně přepracovanou verzi vozu Yeti, která bude na ruský trh uvedena počátkem roku 2014. Oblíbené kompaktní SUV je poprvé v nabídce ve dvou variantách: jako elegantní ŠKODA Yeti do města a jako dobrodružněji laděná ŠKODA Yeti Outdoor. Obě varianty zaujmou svým designem, svěžím interiérem a moderními technickými prvky.

Růstová strategie 2018

V rámci Růstové strategie 2018 chce ŠKODA zvýšit své celosvětové prodeje na minimálně 1,5 milionu vozů ročně. Jádrem Růstové strategie je největší modelová ofenzíva v celé 110leté historii podniku. Jen v letošním roce automobilka představila osm nových nebo přepracovaných modelů. Do konce roku 2015 ŠKODA obnoví svou celou modelovou paletu a rozšíří jí do dalších důležitých segmentů.

Pomocí této produktové ofenzívy chce ŠKODA dosáhnout značného růstu také v Rusku. Vedle závodu v Nižním Novgorodu se vozy značky ŠKODA vyrábí také v závodě společnosti Volkswagen v Kaluze. Zde v současnosti sjíždí z linky ŠKODA Fabia. Od jara 2014 se v Kaluze navíc plánuje i výroba modelu ŠKODA Rapid.