Prosíme o potlesk pro novou generaci modelu ŠKODA Fabia! Na pařížském autosalonu (2. až 19. října 2014) oslavil zcela nově vyvinutý malý vůz hned dvě světové premiéry současně: představil se jako hatchback i jako kombi. Nová ŠKODA Fabia na pomyslné přehlí

Nová ŠKODA Fabia

ŠKODA Fabia je s téměř 3,5 miliony vozů, prodaných od roku 1999, druhým nejprodávanějším vozem značky ŠKODA hned po modelu Octavia. Díky svým přednostem patří mezi nejoblíbenější vozy své třídy. Ve své zcela nově vyvinuté třetí generaci stanovuje atraktivní malý vůz opět nová měřítka. „Nová ŠKODA Fabia představuje ve všech ohledech ‚víc auta‘ a nabízí současně inovativní techniku i emocionální design,“ říká předseda představenstva ŠKODA AUTO Prof. Dr. h.c. Winfried Vahland. „Skvělý vůz, který osloví srdce i rozum, ideální pro dnešní moderní, městskou mobilitu. Jsme přesvědčeni o tom, že nová Fabia bude pokračovat v úspěšně historii této modelové řady, získá nové skupiny zákazníků a jakožto důležitý pilíř naší Růstové strategie posílí pozici značky na mezinárodních trzích.“

„ŠKODA VisionC“

Nová Fabia jako první sériový model značky ŠKODA ukazuje evoluci designového jazyka mladoboleslavské automobilky směrem k expresivnějšímu, emocionálnějšímu designu. Vůbec poprvé u sériového vozu designéři uplatnili nové designové prvky studie „ŠKODA VisionC“. Současně jsou na voze patrné i prvky, známé z vozů týmu ŠKODA Motorsport. Nový vzhled jak hatchbacku, tak verze kombi, sází na krystalické tvary, ostré linie a maximální preciznost detailů. Fabia a Fabia Combi mají vyvážené, elegantní proporce a ve srovnání se svými předchůdci jsou o 90 mm širší a 31 mm nižší. Navíc nadchnou širokou škálou možností individualizace – jak v exteriéru, tak v interiéru.

Malý vůz s velkou technikou. Jako první vůz značky ŠKODA umožní nová Fabia jednoduché propojení vozu a chytrého telefonu pomocí rozhraní MirrorLink™ a SmartGate. Bude tak možné jednoduše využívat výhod chytrých telefonů ve vozech ŠKODA. Díky novým motorům (čtyřem benzinovým a třem dieselovým), cílenému snížení hmotnosti až na 980 kg a zlepšení aerodynamiky klesly hodnoty spotřeby a emisí nové generace modelu ŠKODA Fabia až o 17 %. Nejúspornějším vozem bude Fabia GreenLine s motorizací 1,4 TDI/55 kW (75 k), která se na trhu objeví v roce 2015. Jeho spotřeba bude pouhých 3,1 l nafty na 100 km, což odpovídá emisím CO2 82g/km.

Bezpečnostními systémy

Kromě toho bude nová ŠKODA Fabia vybavena inovativními bezpečnostními a komfortními systémy, které se dosud používaly obvykle jen ve vozech vyšších tříd. Poprvé budou pro tento model k dispozici funkce Front Assistant s integrovanou funkcí nouzové brzdy a ESC s multikolizní brzdou. Front Assistant pomocí radaru permanentně vyhodnocuje odstup od vozů jedoucích vpředu a v případě potřeby zasáhne s různou intenzitou (od optického/akustického varování přes přibrzdění až po samočinné brzdění) v případě nedostatečného odstupu. Tím v optimálním případě zabrání hrozící kolizi, nebo alespoň zmírní její následky. Multikolizní brzda snižuje riziko následného nárazu po primární kolizi. Tato funkce se zapíná automaticky, jakmile systém rozpozná primární náraz.

Dalšími bezpečnostními systémy, dostupnými pro novou generaci modelu Fabia, jsou Driver Activity Assistant (rozpoznání únavy řidiče), Speedlimiter (omezovač rychlosti), Hill Hold Control (asistent rozjezdu do kopce) a elektronická kontrola tlaku vzduchu v pneumatikách. Komfort dále zlepšují mimo jiné na přání dodávaný systém bezklíčového odemykání, startování a zamykání KESSY, signalizace vzdálenosti při parkování vpředu a vzadu, nový elektromechanický posilovač řízení a velká panoramatická prosklená střecha. Současně nová Fabia nadchne nabídkou prostoru, zlepšenou funkčností a 19 „Simply Clever“ prvky.