V rámci strategie trvale udržitelného rozvoje GreenFuture uvádí ŠKODA ve svém mladoboleslavském závodě do provozu novou efektivní linku pro lisování karosářských dílů. Vysoce výkonný lis patří k nejmodernějším a k životnímu prostředí nejšetrnějším zařízen

GreenFuture

V hlavním výrobním závodě společnosti ŠKODA v Mladé Boleslavi dnes byla do provozu uvedena mimořádně ekologická a efektivní servomechanická lisovací linka. Toto zařízení, které kombinuje vysokou efektivitu s šetrností k životnímu prostředí, je jedním z nejmodernějších svého druhu ve střední Evropě. Investice ve výši 66 milionů EUR je součástí strategie trvale udržitelného rozvoje GreenFuture. Jeden z pilířů této strategie se nazývá GreenFactory a v jeho rámci jsou vyvíjena řešení, která umožňují zvyšovat ekologičnost výroby ve společnosti ŠKODA.

ŠKODA Auto

V rámci celokoncernové strategie vztahu k životnímu prostředí plánuje ŠKODA do roku 2018 zajistit, aby byla výroba o 25 procent šetrnější k životnímu prostředí. V rámci strategie GreenFuture je na straně výroby zaměřena pozornost především na snížení spotřeby energie a vody, větší podíl recyklace a nižší emise CO2 a dalších plynů. Nová lisovací linka PXL je nejnovějším krokem společnosti ŠKODA na cestě k dosažení ekologických cílů pro rok 2018. Servomechanická lisovací linka pracuje díky rekuperaci a akumulací energie až o 15 procent úsporněji, zároveň rychleji a přesněji než srovnatelné starší linky.

„Za účelem dalšího snížení spotřeby energie ve výrobě sázíme na technologie s co možná nejvyšší energetickou efektivitou,“ říká Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti za oblast výroby a logistiky. „Naše nová a efektivní servomechanická lisovací linka je toho důkazem. Energii uvolněnou při lisování velkých dílů teď linka PXL akumuluje a znovu využívá. V trvalém provozu se tak v porovnání s běžnými lisovacími linkami ušetří až 15 procent energie.“

Flexibilní linka PLX

Nová linka se ve srovnání s běžnými lisovacími linkami vyznačuje několika inovacemi. Nejdůležitější z nich je použití necentrálně pracujících servomotorů. Tam, kde dříve celou linku poháněl jeden velký motor, pracuje dnes celkem 14 podstatně efektivnějších servomotorů. To umožňuje mimořádně flexibilní přizpůsobení jednotlivých procesů linky PXL.

Také obsluha nové linky se zjednodušila: čas pro výměnu nářadí se zkrátil z původních 14 minut na pouhé 3 minuty. Manipulaci s formami, které váží až 60 tun, zajišťuje moderní automatizovaný jeřábový systém. Jednodušší je také údržba nové servomechanické lisovací linky, protože postrádá obvyklé komponenty, jako jsou setrvačník a modul spojka-brzda.

Nová servomechanická lisovací linka PXL byla instalována v hale M12 hlavního výrobního závodu společnosti ŠKODA v Mladé Boleslavi. Celková investice činí 66 milionů EUR. Investice do nového lisu je součásti firemní strategie trvale udržitelného rozvoje GreenFuture. Ve středu pozornosti programu GreenFuture jsou vedle šetrného nakládání se zdroji ve výrobě (GreenFactory) také efektivní vozidla značky (GreenProduct) a ekologický prodej a servis (GreenRetail).

Data a fakta

› Investice do nové lisovací linky ve výši 66,3 mil. EUR
› V současnosti nejmodernější lis svého druhu
› Nový lis je rychlejší, efektivnější, flexibilnější a cenově výhodnější
› Úspora energie ve výši cca 15 %
› Efektivní využití materiálu
› Možnosti lisování nových tvarů/nových tvarů karosérie
› Rychlé zapracování nářadí – kompletní výměna nářadí během 3 minut oproti předchozím 14 minutám
› Každý lisovací stupeň je vybaven vlastním, nezávislým servopohonem
› Cyklus lisování je v tomto systému rozdělen do 3 procesních kroků

› Lisovací síla: 81.000 KN
› Rozměr stolů: 4500 x 2400 mm
› Počet zdvihů: max. 17 zdvihů / min
› Zdvih beranu: 1525 mm