Ve snaze předefinovat svou image a vstoupit do světa motoristického sportu oznámila Dacia, známá svými nenáročnými a cenově dostupnými vozy pro masy, svou účast na Rallye Dakar a mistrovství světa v rally-Raid (W2RC) od roku 2025. Značka si klade za cíl vypořádat se s některými z nejnáročnějších terénů na světě uvedením svého kandidáta, Sandrideru.

Jeden z nejvýkonnějších strojů od Dacie

Inspirována koncepčním vozem Manifesto 2022, rumunská značka spolupracovala se sportovními zkušenostmi Renault Group a britského Prodrive na vývoji závodního stroje speciálně pro rallye. Prototyp navržený s velkým zaměřením na obratnost a hmotnost v kategorii Ultimate T1+ je také jedním z nejvýkonnějších vozidel v celé historii Dacie.

Výkon pochází z 3,0litrového motoru V6 se dvěma turbodmychadly s motorem s přímým vstřikováním o výkonu 360 koní při 5000 ot./min. Mlýn běží na syntetické palivo, které je kombinací obnovitelného vodíku a sekvestrovaného CO2. Výkon na všechna čtyři kola posílá šestistupňová sekvenční převodovka. Na každém rohu je 17palcové hliníkové kolo s 37palcovou pneumatikou BF Goodrich.

Aerodynamika také hrála zásadní roli při vývoji Sandrideru, kdy inženýři dosáhli 10procentního snížení odporu vzduchu a 40procentního snížení vztlaku ve srovnání se srovnatelnými prototypy. Důraz na tepelný management v extrémních podmínkách vedl k integraci anti-infračervených pigmentů do karbonových panelů karoserie podle patentovaného procesu.

Sandrider má projít rozsáhlými vývojovými testy v různých zemích, než bude debutovat v motoristickém sportu na Rallye du Maroc 2024, která je součástí mistrovství světa v rallye. Oficiální tým W2RC společnosti Dacia, Dacia Sandriders, se zúčastní své první Rallye Dakar a dalších částí mistrovství světa v rally-Raid v roce 2025.

Tým má pozoruhodnou sestavu zkušených a talentovaných jezdců. Sébastiena Loeba, devítinásobného vítěze mistrovství světa v rally, doplní spolujezdec Fabian Lurquin. Cristina Gutierrez Herrero, dokonalá jezdkyně cross-country rally, a její spolujezdec Pablo Moreno Huete přinášejí do týmu své odborné znalosti. Nasser Al-Attiyah, pětinásobný vítěz Světového poháru v Cross-Country Rally a dvojnásobný vítěz World Rally-Raid Championship, přidává na soupisku nádech legendy Dakaru.