Lednová nabídka ukázala výrazné změny na trhu ojetin, klesl počet nabídnutých automobilů a navýšilo se jejich stáří

V lednu 2017 znatelně klesl počet nabízených ojetých vozů na českém trhu, a to o 8 000 automobilů, což se částečně projevilo i na jejich ceně, která v tomto období činila v průměru 207 007 korun. Tyto výsledky vyplynuly z pravidelné analýzy společnosti AAA AUTO, která trh s ojetými automobily kontinuálně sleduje a provádí jeho hodnocení.

„Lednové statistiky s sebou přináší výrazné změny zejména v počtu nabízených ojetin na trhu. Zákazníci se finančně vzpamatovávají z vánočních svátků a pozvolna se připravují na dovolené v novém roce, proto není v oběhu tolik vozů,“ uvedla generální ředitelka AAA AUTO Karolína Topolová. Celkem bylo inzerováno 62 tisíc ojetých vozů, což je až o 8 tisíc méně než v předchozím měsíci. Statistika mapuje celkový počet ojetin nabízených na trhu jak autobazary, tak živnostníky z oboru prodeje ojetin, ale také firmami a soukromými osobami bez návaznosti na obchod s ojetými automobily.

Nejvíce ojetin bylo již tradičně v Praze (18 457), nejméně v Karlovarském kraji (1 488). Co se průměrného počtu najetých kilometrů týče, nabídka se příliš nezměnila (155 259 km) a klesla pouze o dva tisíce kilometrů. Průměrné stáří automobilů v nabídce vzrostlo na 9,7 let.

Počátek nového roku přinesl i změny v žebříčku deseti nejčastěji inzerovaných ojetin na českém trhu. „Překvapením se pro nás ovšem stalo umístění Audi A4 v rámci první desítky, která si tímto polepšila o tři příčky. Takovéto proměny žebříčku příliš často nezaznamenáváme. Může to částečně souviset s poptávkou po kvalitnějších a bezpečnějších vozech, jejichž mírný nárůst jsme evidovali již v listopadu loňského roku,“ vysvětlila Karolína Topolová. První čtyři pozice stále drží vozy Škoda Octavia, Škoda Fabia, Volkswagen Passat a Volkswagen Golf. Do první pětky se však v tomto měsíci tentokrát probojovala Škoda Superb. O jedno místo si pohoršil Ford Focus, naopak o jednu příčku si polepšily automobily typu BMW 3 a Renault Megane.

Nejinzerovanější ojeté vozy na českém trhu v lednu 2017

1. Škoda Octavia
2. Škoda Fabia
3. Volkswagen Passat
4. Volkswagen Golf
5. Škoda Superb
6. Ford Focus
7. BMW 3
8. Ford Mondeo
9. Renault Megane
10. Audi A4