V překvapivém pohybu uprostřed neklidné krajiny ruského automobilového průmyslu má Moskevská polytechnická univerzita nový prototyp elektrického vozidla jménem Amber. Design vozu vyvolal širokou kritiku a mnozí říkali, že by v titulu nejošklivějšího auta světa porazil Fiat Multipla.

Vůz, který půjde do výroby

Amber není jen prototyp. Do výroby se má dostat v roce 2025 v závodě Avtotor v Kaliningradu. Zajímavé je, že tato továrna má za sebou historii výroby automobilů pro prestižní mezinárodní značky jako BMW, Ford, Kia a Hyundai. Stažení těchto společností z ruského trhu po invazi na Ukrajinu v únoru 2022 však nechalo závod hledat nové příležitosti.

Podrobnosti o specifikacích Amber, včetně dojezdu, výkonu a možností nabíjení, ještě nebyly oficiálně zveřejněny. Kritici naznačují, že zvláštní design vozidla může pramenit z použití standardních dílů, přičemž komponenty mohou pocházet z různých existujících ruských vozidel. Tyto světlomety a dva průzory na pravé straně přitahovaly zvláštní pozornost svým netradičním umístěním.

Někteří lidé dokonce spekulují, že některé komponenty by mohly pocházet z AliExpress, ale to není potvrzeno. Podle oficiálních informací jsou však elektromotory, baterie, měnič a další komponenty z hnacího ústrojí vyvíjeny a montovány v Rusku.