Premiéra vozů z historie ŠKODA AUTO v Říši středu: ŠKODA se poprvé účastní veteránské soutěže v Číně. Na start prvního ročníku ‚Top City Classic Rally China’ nastoupí vozy Laurin & Klement 300 a ŠKODA Felicia. ‚Top City Classic Rally China’ zahrnuje d

ŠKODA AUTO

‚Top City Classic Rally China’ představuje obohacení veteránské scény o nové, jedinečné soutěžní dobrodružství. Účastníci zažijí v Říši středu o dvou po sobě následujících víkendech skutečně kontrastní program mezi pulzujícími megapolemi, sídly starých kultur a regiony s překrásnou přírodou. „Jsme rádi, že ŠKODA může být součástí této fascinující veteránské rally,“ říká Michal Velebný, vedoucí restaurátorské dílny ŠKODA Muzea. „Čína je pro značku ŠKODA zdaleka největším trhem. Tato rally skýtá skvělou příležitost představit automobilovým nadšencům i čínské odborné veřejnosti dva skutečné klenoty z naší 119leté historie,“ dodává Velebný.

Laurin & Klement 300 – 1923

Opticky i akusticky působivým vozem z dvacátých let minulého století je Laurin & Klement 300. Vůz, který v Číně nastoupí na start, byl vyroben v roce 1923; od roku 1974 je tento vůz s otevřenou karoserií v majetku boleslavského ŠKODA Muzea. Výfuk postrádá jakékoli tlumení, akustický zážitek pro diváky je tedy zaručen. Auto je navíc díky své vysoké a otevřené karoserii skutečnou pastvou pro oči. L&K 300, interně nazývaný též „Makina“, je poháněn motorem o objemu 4.713 cm3 a výkonu 50 koňských sil. Vůz dosahuje maximální rychlosti zhruba 100 km/h, běžná cestovní rychlost činí 60 km/h. Čtyřstupňová manuální převodovka se zpátečkou pohání zadní kola vozu, postaveného na žebřinovém rámu. Nádrž o objemu 200 litrů je umístěna za sedadly.

ŠKODA Felicia z roku – 1961

Ušlechtilou eleganci šedesátých let reprezentuje kabriolet ŠKODA Felicia z roku 1961.  Automobilová pocta ‚sladkým šedesátým letům’ je jedním z nejvíce ceněných veteránů značky a její hodnota mezi sběrateli stále roste. Tyrkysově zelený exemplář, který bude startovat v Pekingu a Šanghaji, patří v Evropě už ke stálým hostům důležitých veteránských akcí. ŠKODA Felicia si zřejmě získá srdce diváků i v Číně. Se svými elegantními tvary a výraznými ploutvičkami na zádi je tento dvoumístný vůz jedním z nejkrásnějších automobilů své doby. Pod jeho kapotou pracuje čtyřválcový motor o objemu 1.083 cm3 a výkonu 50 koňských sil, umožňující vozu dosažení maximální rychlosti 130 km/h.

Top City Classic Rally China

Startovní výstřel ‚Top City Classic Rally China’ padne 12. září v čínském hlavním městě Pekingu. Odtud účastníci pojedou dva dny po 477 kilometrů dlouhé trati na severozápad a do cíle v městě Čang-ťia-kchou dorazí 14 září. Tato metropole se 4,5 miliony obyvatel je označována za severní bránu Pekingu. Odtud dříve vedly důležité obchodní stezky do mongolské stepi.

Přesně o týden později (19. až 21. září) je na programu druhá část ‚Top City Classic Rally China’. Její 581 kilometrů dlouhá trať vede ze Šanghaje jihozápadním směrem do města Čchien-tao-chu-čen. Atraktivní trasa vede krajinou s jedinečnou přírodou, mimo jiné i kolem slavného ‚Jezera tisíce ostrovů’, obrovské přehrady o rozloze 573 km2.

Obě etapy ‚Top City Classic Rally China’ se pojedou jako jízdy pravidelnosti a spolehlivosti. Čínskou rally pořádá Motor Presse China ve spolupráci s časopisy Motor Klassik a auto motor und sport.

Čína je pro značku ŠKODA zdaleka největším odbytištěm. 227.000 vozů, dodaných čínským zákazníkům v roce 2013, představuje zhruba čtvrtinu všech prodaných vozů značky ŠKODA. Česká automobilky je na čínském trhu zastoupena od roku 2007. Od té doby dodala svým zákazníkům v Číně více než 1,2 milionu vozů. V prvních osmi měsících letošního roku vzrostly prodeje značky v Číně o 10,3 procenta na 173.400 vozů.