ŠKODA AUTO představila na letošním ‚Schloss Bensberg Classics’ (18. až 20. července) tři exkluzivní rarity. Každoročně pořádaného setkání sběratelů a přátel automobilových veteránů se zúčastnily aerodynamické vozy ŠKODA Rapid OHV, ŠKODA Popular Sport Coup

ŠKODA AUTO

ŠKODA už od prvního ročníku na toto setkání vysílá zajímavé veterány. V letošním roce se účastnily tři klasické vozy značky ŠKODA. „Výběr našich vozů odpovídá mottu ‚Schloss Bensberg Classics’, které zní: ‚Very important cars only’. Představíme tu absolutní vrcholy z naší sbírky,“ říká Dr. Frank Welsch, člen představenstva společnosti ŠKODA za oblast technického vývoje. Všechny tři veterány značky ŠKODA se postaví na start ‚Rallye Historique’, ŠKODA Popular Monte Carlo Coupé se navíc představí hvězdně obsazené porotě soutěže ‚Concours d’Elegance’.

ŠKODA Rapid OHV

ŠKODA Rapid OHV je mimořádně vzácný aerodynamický vůz z roku 1940. Rapid OHV, představený v rámci ‚Schloss Bensberg Classics’ jeho majitel Miroslav Strouhal zhruba 30 let láskyplně restauroval a poté jej zapůjčil do sbírek mladoboleslavského ŠKODA Muzea. Rapid OHV byl v letech 1938 až 1941 vyroben v počtu pouhých 110 vozů. Vůz pohání čtyřválcový motor o výkonu 46 koňských sil a objemu 1.558 cm3. Zkratka OHV odkazuje na ventily umístěné v hlavě válců.

ŠKODA Popular Sport Coupé ‚Malá dohoda’

Skutečnou raritou je také ŠKODA Popular Sport Coupé ‚Malá dohoda’. Označení ‚Malá Dohoda’ se odvolává na speciální určení tohoto soutěžního vozu z roku 1937. V tomtéž roce se vůz účastnil soutěže, vedoucí po území Československa, Jugoslávie a Rumunska, které v té době tvořili alianci zvanou ‚Malá dohoda’. Po závodu přešel vůz do soukromých rukou a několikrát změnil majitele. Od roku 1968 je kupé majetkem ŠKODA Muzea. Pod kapotou měl řadový čtyřválcový motor s rozvodem OHV o objemu 995 cm3 a výkonu 27 koňských sil.

ŠKODA Popular Monte Carlo Coupé

Trojici vozů ŠKODA na zámku Bensberg uzavíral špičkově zrestaurovaný vůz ŠKODA Popular Monte Carlo Coupé z roku 1937. V letech 1936 až 1938 bylo vyrobenou pouze 72 vozů ŠKODA Popular Monte Carlo – ve verzích kabriolet a kupé. Jednalo se o mimořádnou edici modelu ŠKODA Popular. Důvodem pro její zavedení byl úspěch vozů značky ŠKODA na Rallye Monte Carlo v roce 1936. Vůz je poháněn čtyřválcovým čtyřdobým motorem o objemu 1.386 cm3 a výkonu 30 koňských sil, se kterým vůz dosahoval maximální rychlosti 110 km/h. Vedle ‚Rallye Historique’ se toto elegantní kupé účastní také soutěže ‚Concours d’Elegance’.

Schloss Bensberg Classics

Sraz ‚Schloss Bensberg Classics’ se v roce 2014 konal již pošesté. Zámek Bensberg a malebný kraj Bergisches Land před branami Kolína nad Rýnem tvořil krásné prostředí pro jednu z nejrenomovanějších veteránských akcí, zaměřenou na exkluzivitu a vysokou hodnotu předváděných vozů. V duchu motta ‚Very important cars only’ se tu představily mimořádné a extrémně vzácné automobily. Hlavními body programu byly hvězdně obsazená ‚Rallye Historique’ a FIVA-A ‚Concours d’Elegance’, které se účastní nejkrásnější a nejvzácnější automobily na světě. ‚Schloss Bensberg Classics’ je součástí série ‚Louis Vuitton Classic Concours Award’ a řadí se tak po bok renomovaných akcí, jako jsou Pebble Beach v Kalifornii nebo Villa d’Este v Itálii.