Souzvuk ‚Tradice’, ‚Preciznosti’ a ‚Evoluce’ tvoří hlavní obsahovou myšlenku nového muzea. Tři světy plné zážitků, každý sám za sebe, s mimořádným akcentem: napínavý, poučný a překvapivý. Jako červená nit se expozicí vine směs automobilů a příběhů, inscen

‚Evoluce’‚ ‚Tradice‘ a ‚Preciznost‘ jako vůdčí myšlenky expozice

Sekce ‚Evoluce‘ nabízí atraktivní cestu bohatou a pohnutou historií značky ŠKODA: lemovanou vozy snů, původními dokumenty, filmy, animacemi a vysvětlujícími texty. Které vozy byly pro značku nejdůležitější? Kdo byli zakladatelé? Kterými technickými vymoženostmi se podnik vyznačuje? Na tyto dotazy odpoví expozice ‚Evoluce’.

Fotogalerie: Nové muzeum ŠKODA

Srdcem expozice ‚Evoluce’ je 14 významných milníků značky ŠKODA: od prvního jízdního kola L&K až po moderní designovou studii VisionD. Chronologicky seřazené vozy ukazují pestrou paletu fazet vynalézavosti a kreativity od minulých desetiletí až do dneška. Časové zařazení jednotlivých vozů zajistí filmy, které poběží na širokouhlých monitorech za nimi. Upřesňující informace návštěvník navíc uvidí na obrazovkách přímo u vozů.

Největší atrakci expozice ‚Evoluce’ je navíc tzv. ‚autoregál’. Ukazuje 20 mimořádných skvostů z klenotnice značky: hasičské vozy, závodní automobily, ale i mimořádně úspěšné typy. Vozy v produktové chronologii i v autoregálu dokonale doplňuje takzvaná galerie techniky: zve k malé procházce celou technickou historií značky – ilustrovanou mnoha exponáty, obrázky a dokumenty. Technika značky ŠKODA k nahlédnutí a osahání. Vše samozřejmě i zde doplňují mediální instalace, filmy a interaktivní informace.

Vynikající hodnoty a postoje značky jsou středem expozice ‚Tradice‘. Těžištěm této části je ‚hrdost na značku’, ‚praktičnost’ a ‚výzvy’. Návštěvník se na příkladu jednotlivých párů vozidel z různých epoch dovídá, v čem spočívají hodnoty značky. Ať už se jedná o státnické limuzíny, auta pro široké masy nebo o závodní vozy – málokterá značka vykazuje takovou pestrost jako ŠKODA.

To přibližuje také řada příběhů osobností nejrůznějšího druhu: od Miss USA 1957, až po českou fotbalovou hvězdu Milana Baroše.

Fotogalerie: Nové muzeum ŠKODA

Ve třetí velké expozici se vše točí kolem ‚Preciznosti‘ při výrobě a restaurování vozů. V popředí pozornosti je význam Mladé Boleslavi jako hlavního výrobního závodu a základu průmyslové tradice. Filmy, dokumenty, velkoplošné obrazové stěny a alba k prolistování umožňují výrobní závod přímo zažít. Vlastní kino promítá filmy z dnešní výroby. Výsledný dojem pro návštěvníka: je uprostřed dění, nedívá se na něj zvenku. Na ploše věnované restaurování najdete názorný materiál z první ruky: zde jsou prezentovány historické vozy značky ŠKODA v různých stupních renovace – od nálezového stavu, až po skvost. Exponáty doplňují expozici a i zde zprostředkovávají pocit, že návštěvník stojí přímo v dílně.

Multifunkční centrum a jedinečnou atmosférou

Uprostřed expozice se nachází další pozoruhodný milník muzea: nové ‚Laurin & Klement Forum’. Multifunkční sál o velikost 930 m2 skýtá dokonalý rámec , využitelný pro různé akce společnosti ŠKODA a mimořádné výstavy, stejně jako pro různé události externích partnerů a organizací. V sále najde místo přibližně 600 osob. Díky špičkovým technickým řešením, jako je zajížděcí multifunkční pódium a zajížděcí hlediště, je ‚Laurin & Klement Forum’ nejen jedním z nejmodernějších multifunkčních center v České republice. Je to také jediné centrum tohoto druhu ve střední Evropě, které je přímo napojené na svět automobilové historie.

Novým gastronomickým lákadlem města i regionu je moderní ‚Café-Restaurant VÁCLAV’. ‚VÁCLAV’ hostům nabízí vše, co hrdlo i srdce ráčí: kvalitní nabídka pokrmů a nápojů, příjemná atmosféra a moderní prostředí, obklopené historickým okolím.

V budoucnu přibude i zcela nová dětská zóna (254 m2), v níž se malí návštěvnici mohou vypravit na objevitelskou výpravu do světa značky ŠKODA, například nasbírat první závodnické zkušenosti za volantem odstrkovadla. Nové ŠKODA MUZEUM doplňuje ještě muzejní obchůdek.

Historická lokalita v moderní úpravě

Nové ŠKODA MUZEUM je centrem značky na mimořádném místě. V kolébce evropského automobilového průmyslu. Budova je součástí více než stoletého továrního komplexu, který vznikl v letech 1898 až 1912. Třípatrová průmyslová budova z počátku dvacátého století se vyznačuje věcnou, jasnou architekturou. To, které modely vznikaly přesně v této budově, bohužel není jisté. V každém případě se tu ale vyráběly motory. Později budova dlouhá léta sloužila jako správní komplex, než se se v roce 1995 poprvé nastěhovalo ŠKODA MUZEUM.

Fotogalerie: Nové muzeum ŠKODA

Poloha budovy, na třídě Václava Klementa, mezi závodem a městem navíc dokládá také těsné sepjetí automobilky ŠKODA s Mladou Boleslaví. „Zde bije srdce značky,“ zdůrazňuje Prof. Vahland. Třída Václava Klementa je páteřní komunikací mezi centrem města a hlavním výrobním závodem společnosti ŠKODA. ŠKODA MUZEUM je tak vědomě centrem dialogu mezi výrobním závodem a městem.

Každý centimetr čtvereční této budovy dýchá automobilovou historií. Rozsáhlá moderní inscenace v takto autentickém prostředí je v automobilovém průmyslu jedinečná. „Je původní a simply clever, což je pro značku ŠKODA typické,“ říká profesor Vahland.

Uvnitř muzea nezůstal kámen na kameni. Téměř celý interiér muzea byl vybourán a nově uspořádán. Celá technická infrastruktura je nová: ať už se jedná o elektrickou instalaci, vzduchotechniku, topení nebo klimatizaci. Bylo nutno natáhnout více než 100 kilometrů elektrických kabelů a tři kilometry topenářských trubek. Přestavbou vznikla světlá, svěží a veskrze moderní architektura, citlivě začleněná do historické budovy.

Kde to bylo možné, využili architekti stávající historické prvky. „Právě díky této směsi historických budov a nejmodernější architektury je nové muzeum tak zajímavé a tak jedinečné,“ zdůraznil profesor Hundt, kreativní ředitel studia jangled nerves ze Stuttgart, který za přestavbu muzea odpovídá.

Důkladného omlazení se dočkal také exteriér budovy. Už na první pohled se muzeum prezentuje jako jasné, otevřené a zve ke vstupu. Po stavební stránce se budova zvenku neměnila, byla však nově omítnuta a je nyní světlejší a příjemnější. Nové barevné uspořádání budovy je provedeno v módní kombinaci bílé a šedé barvy.

Instituci označuje velký nápis ŠKODA MUZEUM. Tento nápis se v trojrozměrném provedení opakuje i vedle hlavního vchodu.

Výraznými vnějšími signály je také osm velkých bannerů o rozměrech 75 x 250 centimetrů, upevněných na budově směrem k hlavní ulici (Tř. Václava Klementa). Bannery se budou vždy vztahovat k aktuálnímu tématu: budou například informovat o mimořádných výstavách; v případě potřeby se prostě vymění.
Funkci skutečné výkladní skříně má podloubí podél tř. Václava Klementa. Nejenže chodcům umožňuje chráněný průchod kolem muzea, ale velká okna umožňují také nahlédnout do expozice ‚Evoluce’. „Velká prosklená stěna má charakter galerie – a funguje jako účinná pozvánka,“ říká profesor Hundt.

Fotogalerie: Nové muzeum ŠKODA

Nově uspořádaná plocha před muzeem je orientována kolmo k hlavní silnici. Vedle hlavního vchodu pokračuje galerie dalším velkým oknem, umožňujícím nahlédnout do expozice a vzbuzujícím zvědavost návštěvníků.

Host vždy ví, co ho v muzeu čeká. Cestou jej provází digitální a analogový navigační systém. Veškeré funkce a příslušné prvky statického a dynamického navigačního systému jsou rozděleny dle jednotlivých prostorů.