Záchrana Lotusu čínskou Geely

Čínská společnost Zhejiang Geely Holding Group zvažuje velkou investici 1,5 miliardy liber, tedy asi 43 miliard korun do oživení věhlasné britské automobilky Lotus.

Geely na lovu ztracených značek

Geely, která momentálně ovládá například automobilku Volvo Car, podle zdrojů plánuje mimo jiné v Británii postavit výrobní závod a vývojové centrum. Zároveň uvažuje o navýšení 51% podílu ve společnosti Lotus spolu se svým partnerem Etika Automotive, která vlastní zbývající akcie.

Geely získala svůj akciový podíl v Lotusu od malajské automobilky Proton Holding Ioni, kdy rovněž zakoupila necelou polovinu v Protonu. Po akvizici zakladatele firmy Li Šu-Fu uvedl, že prioritou bude to, aby byl Lotus opět ziskový a aby společnost udržela krok s technologickými trendy, elektrifikací a umělou inteligencí. Zároveň by také ráda začala vyráběl sportovní Lotusy v Číně.

Geely by se ráda dostala na takovou úroveň, aby mohla představovat konkurenci pro takové společnosti jako je Toyota nebo Volkwagen. V roce 2010 zakoupila Volvo za 11 miliard amerických dolarů a začala s rozsáhlou investicí do továren a oživení značky. V únoru se pak společnost stala největším akcionářem značky Daimler s podílem téměř 10%.

Oživování Lotusu

První fáze oživování má zahrnovat rozšíření závodů Lotusu v Hethelu a zaměstnání 200 techniků. Další fáze pak bude ve znamení budování druhé továrny v Británii a otevření nového konstrukčního a inovačního centra. Geely doufá, že se z Lotusu stane luxusní značka, která bude moci konkurovat takovým automobilkám jako je Porsche, nebo Ferrari.

Proton získal Lotus v roce 1996 za 51 milionů liber. Automobilka se však dostala pod vedením Protonu do problémů spojených s extrémně nízkými prodeji.