Na kole přes 200? Jedině díky Cayennu!

Porsche opět překonává rychlostní rekordy, tentokráte však na jízdním kole. Díky automobilce máme nejrychlejšího Evropana na kole.

Návrat ke starému pokusu

Koncem sedmdesátých let se Porsche s upraveným závodním kolem podílelo na pokusech stanovit nejrychlejší jízdní rekord člověka na jízdním kole za motorovým vodičem. Tehdy se však úspěch nedostavil.

Po čtyřiceti letech došlo k opakování, i když na trochu jiném místě a s jinou technikou a samozřejmě i jiným jezdcem. Cíl však zůstal stejný. Na letišti v Elvingtonu v Yorkshiru se Porsche Cayenne Turbo povedlo jízdnímu kolu dosáhnout rychlosti 217,7 km/h.

 

Noha na plynu

Cyklista Neil Campbell dosáhl této rychlosti na speciálním kole, které bylo postaveno u Moss Bikes tak, aby bylo stabilní i při rychlosti kolem 320 km/h. Při jeho konstrukci byly použity komponenty z motocyklu, 3D tisku u kompozitních materiálů.

K dosažení rychlostního rekordu samozřejmě nevíce pomohl vodící vůz, kterým bylo standardní Porsche Cayenne Turbo se čtyřlitrovým motorem V8, přeplňovaným dvěma turbodmychadly. Nejvyšší výkon vozu je 404 kW.

Hlavně se držet

I díky tomuto výkonu dosáhne Porsche rychlosti z klidu na 100 km/h za 4,1 sekundy, jeho nevyšší rychlost je pak 286 km/h. Těžko říci zda je tento rekord nějak oslnivý, protože jezdec na kole měl jen úkol se držet a řidič jet rychle. Toť vše. I tak ovšem klobouk dolů před Porsche že se do takových kousků pouští