Obytné vozy jdou na dračku. Pro letošní rok je jejich velká část vyprodaná a lidé si je také chtějí pronajímat.

Život na čtyřech kolech

Za tímto trendem musíme hledat současná omezení, kvůli kterým jsou donucena uzavírat ubytování. To je důvod, proč se mnoho lidí vydává vlastní cestou a pořizuje si obytné vozy a přívěsy. Jejich prodej během letošní zimy meziročně vzrostl o 200 % a pronájem přibližně o 50 %. Značná část těchto vozů je proto pro letošní rok již vyprodaná a prodejci přijímají objednávky na rok 2022.

Pořízení obytného vozu přitom není nejlevnější záležitostí. Ceny se většinou pohybují okolo 1,5 milionu korun. V případě karavanu je to pak přibližně půl milionu korun. I proto se někteří vydávají cestou zapůjčení takového vozu. Tento segment vyrostl během zimy přibližně o 50 %. A to navíc ne všechny firmy v zimě obytné vozy půjčují.

Nejčastěji si je lidé půjčují na víkendy a prodloužené víkendy. Cena pronájmu takového vozu je okolo 2 tisíc korun za den z přívěsu pak většinou poloviční. Lidé si je půjčují především pro cesty do hor, kde jsou uzavřené hotely a penziony.

Většina kempů je nyní uzavřená, ovšem otevřená zůstávají parkovací místa. Život v karavanu během zimy však přináší celou řadu scénářů, na které potřeba myslet. Je důležité hlídat dostatek propanu, mít izolované nádrže s vodou a vyřešenou spotřebu energie náhradním zdrojem. Nutné jsou pak také zimní pneumatiky a sněhové řetězy, spolu s kvalitní baterií a nemrznoucími směsi.