Ceny paliv zaznamenaly v posledním roce významné otřesy. Zatímco před rokem byste si u částky atakující 50 Kč za litr klepali na hlavu, letos už řidiče nic nepřekvapí. Máme ale dobrou zprávu, ceny paliv začínají konečně klesat! Jaké jsou rozdíly dieselového a benzínového motoru a v jakém kraji dané palivo nejlevněji natankovat?

Benzín vs nafta

Litr benzinu natural poprvé za posledních pět měsíců klesl pod hranici 42 korun. O něco dráž vás vyjde litr nafty, která ale stejně jako benzín dosahuje od prvního březnového víkendu svého minima. Za litr zaplatíte kolem 43 korun. Dle odborníků navíc klesání cen není konečné a pohonné hmoty by mohly nadále zlevňovat.

Výhody a nevýhody obou motorů

Rozdíl mezi benzínovým a dieselovým motorem spočívá v druhu paliva, způsobu jeho zapalování, provozní teplotě obou paliv a dalších parametrech. A pokud se právě poohlížíte po novém autě, nejspíš také zvažujete, který motor je pro vás v současné nestálé situaci tou nejlepší volbou.

Oba motory přitom mají několik pro a proti. Obecně platí, že pokud najedete s autem od 10 do 15 000 kilometrů ročně, vyplatí se pokukovat po dieslových motorech. Pokud jezdíte méně, je pro vás auto na naftu zbytečně nákladné, a to jak z hlediska pořizovací ceny, tak jeho případného servisu. Pokud ale dojdete k závěru, že je pro vás diesel to pravé ořechové, najdete široký výběr tohoto typu aut v klasických i online autobazarech. Důvodem může být například nižší spotřeba a to až o 30% ve srovnání s benzínovým motorem, delší životnost, větší výkon i fakt, že hodnota takového vozu klesá pomaleji. V závěru je tak pravděpodobné, že i vy své dieselové auto později v autobazaru prodáte za vyšší cenu.

Oproti tomu benzínový motor má nižší pořizovací cenu, cenu povinného ručení i náklady na údržbu a servis. Dále jednodušší způsob řízení s větším komfortem a nižší hlučností a v neposlední řadě je odolnější proti mrazu. Pro popojíždění po městě je tak ideální volbou.

Proč dochází k poklesu cen

Vděčit za to můžeme primárně poklesu cen pohonných hmot na burzách (až o 28 procent). Dalším faktorem je fakt, že si čerpací stanice začaly sahat do svých vysokých marží. To vše nahrává pozitivním výsledkům i dobré predikci do budoucna.

V Praze nejdráž, ve Varech nejlevněji

Není asi žádným překvapením, že nejdráž natankují zákazníci na pražských čerpacích stanicích. V Praze se totiž průměr litru benzínu stále drží na hranici 43 korun a nafta kolem 44 Kč. Pokud máte ale cestu přes Karlovarský kraj, určitě vás potěší benzín za 41,45 korun za litr. Plnou nádrž nafty se zase vyplatí natankovat v Jihočeském kraji, kde se prodává v průměru těsně pod 43 korun.