Škoda Octavia II je vůz, který patří mezi nejoblíbenější modely. Pokud jej máte zaparkovaný před domem či v garáži, nejspíš dříve či později začnete uvažovat o tažném zařízení. Poradíme vám jak jej vybrat.

Zaměřte se na spřáhla přívěsů

Škoda Octavia II (1Z3) je druhou generací tohoto modelu, jehož konstrukce stejně jako v případě předchůdce vychází z podlahové desky VW Golf. Představení nové Octavie proběhlo v roce 2003, do prodeje se vůz dostal o rok později. Oproti předchozí generaci je interiér vozidla mnohem lépe propracovaný, řidič i lidé na zadních sedadlech mají k dispozici více místa. 

Tažné zařízení je velmi komplexní produkt, kdy na trhu najdete širokou škálu systémů. V závislosti na zvoleném tažném zařízení Škoda Octavia II musí být proveden do nárazníku výřez nebo se může lišit kabeláží nainstalované elektropřípojky. Tohoto výřezu byste se však neměli bát – pokud je proveden precizně a profesionálně, vaše vozidlo určitě neznetvoří. 

Různé typy háků

V základním provedení háku je koule přišroubována k boční straně rukojeti dvěma šrouby. Pro odstranění koule je nutné odstranit šrouby. To zahrnuje použití správného nástroje. U jiných modelů háčků lze míček odpojit bez použití dalšího vybavení. U poloautomatických strojů stačí zatáhnout za čep a aktivovat speciální páku. Automatické háky jsou vybaveny kuličkami s pohodlným systémem uvolnění (ACS). Mají ochranu proti krádeži (zámek klíče). Za zmínku stojí, že koule šroubovacích háků a poloautomatických háků jsou fixovány k zemi ve vodorovné (horizontální) poloze. V automatickém tažném zařízení je koule namontována vertikálně (vertikálně), díky čemuž není po sejmutí vidět montážní objímka. 

Pevné tažné zařízení Škoda OCTAVIA II (1Z3)

Pevné tažné zařízení Škoda Octavia II má kulový čep, který je pevně přišroubován, případně přivařen k nosníku a je tak vždy připraven k použití. Tento typ tažného zařízení vyhledávají lidé, kteří používají velmi často například přívěs. Výhodou je fakt, že tažné rameno nemusí být odejmuto. Jedná se o cenově výhodné řešení, které vám navíc šetří čas při napojování přívěsu. Zde můžeme doporučit model AUTO-HAK tažné zařízení pevné kulový čep na šrouby. 

Odnímatelné tažné zařízení Škoda OCTAVIA II

Zde můžeme zmínit například Westfalia tažné zařízení pevné včetně Trail-Tec elektropřípojky 7pólové typová – SKODA OCTAVIA II, které uveze až 2000 kg. Odnímatelné zařízení umožní sejmout kulový čep a navíc lze zvolit pákový nebo automatický systém, které jsme vám ve zkratce představili výše. Rozdíl mezi jednotlivými systémy je pouze v komfortu používání, obsluze a také ceně. 

Sklopné tažné zařízení Škoda OCTAVIA II

V tomto případě je kulový čep pevně spojen s nosníkem. Tažné zařízení pak nemusí být v případě potřeby demontováno ani namontováno. Otočné kolečko kulový čep přesune do pohotovostní nebo klidové polohy. Tento systém je cenově nejnáročnější, ale přináší největší komfort. Kulový čep nemusí být uložen ve vozidle, pokud jej zrovna nepoužíváte. 

Na co se zaměřit při výběru a nákupu nových autodílů včetně tažného zařízení? Jsou to kompatibilita s typem vašeho vozidla, recenze a zkušenosti zákazníků či cena. 

Jak poznám, že je produkt kompatibilní s mým autem? 

Při výběru autodílu z kategorie Tažné zařízení pro váš vůz ŠKODA OCTAVIA II doporučujeme použít OEM číslo dílu. Jediné, co musíte udělat, je zadat údaje o vašem vozidle na webových stránkách prodejce a vybrat vhodné zařízení. Poté se vám zobrazí katalog odpovídajících a kompatibilních produktů pro váš vůz. Nákupy tažného zařízení online jsou velmi jednoduché.